



Zebronics Zeb-Havoc Wired Gaming Headphones
$17.1 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-Havoc Wired Gaming Headphones price in United States starts from $17.1.
- Share
$17.1
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 20 ohm Impedance
- 116dB ± 3dB Sensitivity
Zebronics Zeb-Havoc Wired Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 20 ohm Impedance
- 116dB ± 3dB Sensitivity
General
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-Havoc |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 330 g |
| Cord Length | 2 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack & USB-A for Light Control |
Features
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Controller |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Suspension Headband, Multicolor LED Lights |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 20 ohm |
| Sensitivity | 116dB ± 3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, 1 U (Audio + Mic Splitter), Activation code card, QR Code Guide |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Zebronics Zeb-Havoc Wired Gaming Headphones Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-Havoc Wired Gaming Headphones below. The current price is $1,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Zebronics Zeb-Havoc Wired Gaming Headphones vs Boult Fluid X Wireless Headphones
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













