





Zebronics MagSnap Wireless Neckband
$4.23 • View Prices • By Zebronics
Zebronics MagSnap Wireless Neckband price in United States starts from $4.23.
- Share
$4.23
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Zebronics MagSnap Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Zebronics |
| Model | MagSnap (Escape 80) |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 32 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | LED Indicator, Low Latency Gaming mode, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Neckband, Charging Cable, Additional Eartips, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | Rapid Charging (10 min Charge= 100 min of Playtime) |
| Battery Life | 18 hours |
| Charging Time | 1.5 hours |
| Stand-by Time | 200 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Zebronics MagSnap Wireless Neckband Price History
You can check the price history of Zebronics MagSnap Wireless Neckband below. The current price is $399. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Zebronics MagSnap Wireless Neckband vs Kratos N4 Wireless Neckband
Zebronics MagSnap Wireless Neckband vs Hammer Splendor 2 Wireless Neckband
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















