



Zebronics Zeb-Buds 50C Wired Earphones
$6.98 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-Buds 50C Wired Earphones price in United States starts from $6.98.
- Share
$6.98
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14 mm Driver
- Type-C Jack Cord
- Inline Remote
Zebronics Zeb-Buds 50C Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14 mm Driver
- Type-C Jack Cord
- Inline Remote
General
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-Buds 50C |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Length | 1.2 m |
| Cord Type | Type-C Jack |
Features
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Up/Down |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Metallic Design |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 14 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Earphone, Extra Ear tips, User Guide |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Zebronics Zeb-Buds 50C Wired Earphones Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-Buds 50C Wired Earphones below. The current price is $662. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Zebronics Zeb-Buds 50C Wired Earphones vs Hammer Nova Type-C Wired Earphones
Zebronics Zeb-Buds 50C Wired Earphones vs Zebronics Zeb-Buds C10 Wired Earphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













