




Zebronics Zeb-Envy 2 Wireless Headphones
$17.91 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-Envy 2 Wireless Headphones price in United States starts from $17.91.
- Share
$17.91
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Zebronics Zeb-Envy 2 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-Envy 2 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Volume Up/Down, On/Off |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | LED Lights, Dual Pairing, Comfortable Earcups, Multi Connectivity, Low Latency Gaming Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphones, Charging Cable, AUX Cable, User Guide |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 65 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Zebronics Zeb-Envy 2 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-Envy 2 Wireless Headphones below. The current price is $1,699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














