




Zebronics Zeb-Paradise Plus Wireless Headphones
$12.09 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-Paradise Plus Wireless Headphones price in United States starts from $12.09.
- Share
$12.09
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Zebronics Zeb-Paradise Plus Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-Paradise Plus |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
| Designed For | All Smartphone, Tablet, Desktop, Audio Player, Laptop |
Design and Body
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Power On/Off, Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Dual Connectivity (BT & AUX), Type-C Charging, Dual Pairing, Adjustable Headband, Low Latency Gaming |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 103dB ±3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, Aux Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 70 hours |
| Charging Time | 1.5 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacture Defect Only |
| Not Covered in Warranty | Physical and Liquid DAmage |
Zebronics Zeb-Paradise Plus Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-Paradise Plus Wireless Headphones below. The current price is $1,144. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














