


Zebronics Zeb-Pods 1 True Wireless Earbuds
$16.56 • View Prices • By Zebronics
Zebronics Zeb-Pods 1 True Wireless Earbuds price in United States starts from $16.56.
- Share
$16.56
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Zebronics Zeb-Pods 1 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Zebronics |
| Model | Zeb-Pods 1 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Play/Pause |
| Call Controls | Answer/Hold/Reject |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Low Latency Gaming Mode, Type-C Charging, Flash Connect |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, Charging case, 4 U Eartips, Charging cable, QR Code Guide |
Power Features
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 28 hours (With Case) 7 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Zebronics Zeb-Pods 1 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Zebronics Zeb-Pods 1 True Wireless Earbuds below. The current price is $1,599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired EarphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












