
JBL Cinema SB271 2.1 Channel 220W Soundbar
$105.34 • View Prices • By JBL
JBL Cinema SB271 2.1 Channel 220W Soundbar price in United States starts from $105.34.
- Share
$105.34
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Soundbar
- Wired, Wireless Speakers
- 2.1 Channel
- Bluetooth 4.2
- 10 m Range
- 40 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- Remote
- Subwoofer
JBL Cinema SB271 2.1 Channel 220W Soundbar Specs
- Soundbar
- Wired, Wireless Speakers
- 2.1 Channel
- Bluetooth 4.2
- 10 m Range
- 40 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- Remote
- Subwoofer
General
| Brand | JBL |
| Model | Cinema SB271 |
| Type | Soundbar |
| Connectivity | Wired, Wireless |
| Configuration | 2.1 Channel |
Design and Body
| Subwoofer Dimensions | 170x 313x 345mm |
| Satellite Dimensions | 90.0 x 6.3 x 6.7cm |
| Subwoofer Weight | 5 kg |
| Satellite Weight | 1.65 kg |
Features
| Bluetooth | Yes, 4.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Headphone Jack | No |
| Number of USB Ports | 1 |
Sound Features
| Sensitivity | 82dB |
| Frequency Response | 40 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Subwoofer | Yes |
Extra
| Sales Package | Soundbar | Subwoofer | Power Cable | Remote Control | Remote Control Battery | HDMI Cable | Wall Mount Bracket | Screws | Quick Setup Guide | Warranty Card | User Manual |
| Remote | Yes |
| Display | Yes |
| Other | HDMI Support, Optical Connectivity |
Power Features
| Power Output RMS | 220 W |
| Max Output RMS (Subwoofer) | 116 W |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
JBL Cinema SB271 2.1 Channel 220W Soundbar Price History
You can check the price history of JBL Cinema SB271 2.1 Channel 220W Soundbar below. The current price is $9,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Speakers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










