



JBL Flip 7 35W Bluetooth Speaker
$134.81 • View Prices • By JBL
JBL Flip 7 35W Bluetooth Speaker price in United States starts from $134.81.
- Share
$134.81
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Portable Speaker
- Wireless Speakers
- Stereo Channel
- Bluetooth 5.4
- 60 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 45 x 80 mm woofer/1.75 x 3" , 16 mm tweeter/ 0.6" Driver
- 80 dB Signal to Noise Ratio
- 1 year, Brand Warranty
JBL Flip 7 35W Bluetooth Speaker Specs
- Portable Speaker
- Wireless Speakers
- Stereo Channel
- Bluetooth 5.4
- 60 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 45 x 80 mm woofer/1.75 x 3" , 16 mm tweeter/ 0.6" Driver
- 80 dB Signal to Noise Ratio
- 1 year, Brand Warranty
General
| Brand | JBL |
| Model | Flip 7 |
| Type | Portable Speaker |
| Connectivity | Wireless |
| Configuration | Stereo Channel |
Design and Body
| Dimensions | 1830 x 700 x 720 mm |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume Controls, Play/Pause |
| Number of USB Ports | 1 |
| Additional Features | IP68 Rated |
Sound Features
| Frequency Response | 60 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Size | 45 x 80 mm woofer/1.75 x 3" , 16 mm tweeter/ 0.6" |
| Signal-to-Noise Ratio (dB) | 80 dB |
Extra
| Sales Package | 1 x JBL Flip 7, 1 x Carabiner, 1 x Quick start guide, 1 x Safety sheet & Warranty Card |
Power Features
| Battery | Li-ion Polymer |
| Power Output RMS | 35 W |
| Max Output RMS (Subwoofer) | 25 W |
| Max Output RMS (Per Satellite) | 10 W |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Repair / Replacement |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
JBL Flip 7 35W Bluetooth Speaker Price History
You can check the price history of JBL Flip 7 35W Bluetooth Speaker below. The current price is $12,965. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Speakers
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













