




Amaq Q1 4G
$28.49 • View Prices • By AMAQ
Amaq Q1 4G price in United States starts from $28.49.
- Share
$28.49
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 3G, 4G
- 512 MB RAM
- 3500 mAh Battery
- 2.8 inches Display
- 0.6 MP Rear Camera
- Memory Card Supported, upto 32 GB
- Bluetooth
Amaq Q1 4G Specs
Group: $2,000 to $3,000
General
- Thickness: 17 mmThick
- 300 gHeaviest
- No Fingerprint Sensor
Display
- 2.8 inch, TFT ScreenLarge
Camera
- 0.6 MP Rear CameraAverage
- No Front Camera
Technical
- 512 MB RAMLarge
- Dedicated Memory Card Slot, upto 32 GB
Connectivity
- 4G
- Bluetooth, No WiFi
- No GPS
Battery
- 3500 mAh Rem. BatteryLargest
Extra
- Not Water Proof
Amaq Q1 4G Price History
You can check the price history of Amaq Q1 4G below. The current price is $2,700. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Amaq Q1 4G Full Specs
General
| Model | Q1 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Normal SIM |
| Device Type | Feature Phone |
| In The Box | User Manual, Charger, Mobile Phone |
Design
| Dimensions | 55 x 135 x 17 mm |
| Weight | 300 g |
Display
| Type | Color TFT Screen |
| Touch | No |
| Size | 2.8 inches |
| Aspect Ratio | 5:4 |
Memory
| RAM | 512 MB |
| Card Slot | Yes, upto 32 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | No |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes |
Extra
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 0.6 MP |
| Video Recording | No |
| Flash | No |
| Front Camera | No |
Technical
| Java | No |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 3500 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.





















