



Apple iPhone 12 Mini
$699 • View Prices • By Apple
Apple iPhone 12 Mini is a 5G iOS v14.1 Smartphone powered by Apple A14 with 4 GB RAM and 64 GB storage. It has a 5.4 inches OLED display. It features a 12 MP + 12 MP Dual rear camera and a 12 MP front camera. It packs a 2227 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Wireless Charging and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Bionic A14, Hexa Core, 3.1 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 2227 mAh Battery with Fast Charging
- 5.4 inches, 1080 x 2340 px Display
- 12 MP + 12 MP Dual Rear & 12 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- iOS v14.1
Apple iPhone 12 Mini Specs
Group: $550 to $850
General
- iOS v14.1, upgradable to v18.5Average
- Thickness: 7.4 mmSlim
- 135 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5.4 inch, OLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 476 ppiGood
- Super Retina XDR, HDR Display, HDR10, Dolby Vision
- Ceramic Shield glass
Camera
- 12 MP + 12 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 24 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple Bionic A14 Chipset
- 3.1 GHz, Hexa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMSmallest
- 64 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- Lightning Cable
Battery
- 2227 mAh BatterySmall
- Fast Charging
- 15W Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 12 Mini vs Apple iPhone 13 Mini (256GB)
Apple iPhone 12 Mini vs Apple iPhone 16e
Oppo Find X9 Pro 5G vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB)

Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 17Apple iPhone 12 Mini Full Specs
General
| Model | iPhone 12 Mini |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+eSIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 13, 2020 |
Design
| Dimensions | 64.2 x 131.5 x 7.4 mm |
| Weight | 135 g |
Display
| Type | Color OLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 5.4 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 476 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.1% |
| Glass Type | Ceramic Shield glass |
| Brightness | 625 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| Features | Super Retina XDR, HDR Display, HDR10, Dolby Vision |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Storage Type | NVMe |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, Lightning Cable |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, GLONASS, Galileo, QZSS and BeiDou |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Proximity, Ambient Light Sensor, Face ID, Barometer, Three‑axis gyro, Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 6 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP ƒ/1.6 (Wide Angle) 26mm, 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) 13mm, 120˚, 1/3.6" |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes, yes Phase Detection autofocus |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus, HDR (photo/panorama) |
| Video Recording | 4K @ 24/30/60 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 23mm, 1/3.6", 1.0µm Retina Flash |
Technical
| OS | iOS v14.1, upgradable to v18.5 |
| Chipset | Apple Bionic A14 |
| CPU | 3.1 GHz, Hexa Core Processor |
| Core Details | 2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC‑LC, HE‑AAC, HE‑AAC v2, Protected AAC, MP3, Linear PCM |
| Video | HEVC, H.264, MPEG‑4 Part 2 and Motion JPEG |
| FM Radio | No |
| Speaker Type | Stereo |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 2227 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
| Music Playback Time | 50 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












