




Apple iPhone 12 Pro
$999 • View Prices • By Apple
Apple iPhone 12 Pro is a 5G iOS v14.1 Smartphone powered by Apple A14 with 6 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.1 inches OLED display. It features a 12 MP + 12 MP + 12 MP Triple rear camera and a 12 MP front camera. It packs a 2815 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating and Wireless Charging.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, eSIM, Wi-Fi
- Bionic A14, Hexa Core, 3.1 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 2815 mAh Battery with Fast Charging
- 6.1 inches, 1170 x 2532 px Display with Large Notch
- 12 MP + 12 MP + 12 MP Triple Rear & 12 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- iOS v14.1
Apple iPhone 12 Pro Specs
Group: $850 to $1,250
General
- iOS v14.1Average
- Thickness: 7.4 mmSlim
- 189 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.1 inch, OLED ScreenSmallest
- 1170 x 2532 pixelsPoor
- 460 ppiAverage
- HDR Display, True Tone, Haptic Touch, 20,00,000:1 Contrast Ratio
- Ceramic Shield glass
- Large Notch Display
Camera
- 12 MP + 12 MP + 12 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 24 fps UHD Video Recording
- 12 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple Bionic A14 Chipset
- 3.1 GHz, Hexa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmallest
- 128 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- Lightning Cable
Battery
- 2815 mAh BatterySmallest
- Fast Charging
- 15W Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 12 Pro vs Samsung Galaxy A57
Apple iPhone 12 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro
Apple iPhone 12 Pro vs Samsung Galaxy A17
Apple iPhone 12 Pro vs Samsung Galaxy S25 FE (256GB)
Apple iPhone 12 Pro vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5GApple iPhone 12 Pro Full Specs
General
| Model | iPhone 12 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+eSIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 13, 2020 |
Design
| Dimensions | 71.5 x 146.7 x 7.4 mm |
| Weight | 189 g |
Display
| Type | Color OLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.1 inches, 1170 x 2532 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 460 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 86% |
| Glass Type | Ceramic Shield glass |
| Brightness | 800 nits (HBM), 1200 nits (peak) |
| HDR Support | Yes |
| Features | HDR Display, True Tone, Haptic Touch, 20,00,000:1 Contrast Ratio |
| Notch | Yes, Large Notch |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | NVMe |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6, dual-band |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, Lightning Cable |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Face ID, LiDAR Scanner, Barometer, Three‑axis gyro, Accelerometer, Proximity sensor, Ambient light sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 6 m upto 30 min, IP68 |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12 MP ƒ/1.6 (Wide Angle) 26mm, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF, OIS 12 MP ƒ/2 (Telephoto) 52mm, 1/3.4", 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optical zoom 12 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) 13mm, 120˚, 1/3.4", 1.0µm |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Features | Panorama, Smart HDR 3 with Scene Detection, Deep Fusion, Auto Image Stabilisation, Burst Mode |
| Video Recording | 4K @ 24/30/60 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 30 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 12 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 23mm, 1/3.6", 1.0µm Retina Flash |
| Front Video Recording | 4K @ 24/30/60 fps UHD |
Technical
| OS | iOS v14.1 |
| Chipset | Apple Bionic A14 |
| CPU | 3.1 GHz, Hexa Core Processor |
| Core Details | 2x3.1 GHz Firestorm + 4x1.8 GHz Icestorm |
| GPU | Apple GPU (4-core graphics) |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC‑LC, HE‑AAC, HE‑AAC v2, Protected AAC, MP3, Linear PCM |
| Video | HEVC, H.264, MPEG‑4 Part 2 and Motion JPEG |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 2815 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes, 15W |
| Music Playback Time | 65 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













