
Illustrative image
Apple iPhone Ultra
$1,462.79 • Rumored • By Apple
Apple iPhone Ultra price in United States starts from $1,462.79.
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Apple iPhone Ultra is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Apple iPhone Ultra is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Bionic, Octa Core Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 5800 mAh Battery with 50W Fast Charging
- 6.9 inches, 1800 x 3200 px, 144 Hz Display
- 200 MP + 48 MP + 48 MP Triple Rear & 24 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- iOS v27
RUMORED
Apple iPhone Ultra Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $125,000 to $175,000
General
- iOS v27Average
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.9 inch, OLED ScreenAverage
- 1800 x 3200 pixelsGood
- 460 ppiAverage
- 1800nits (typical), 2200 nits peak brightness, HDR Display, True Tone, Haptic Touch
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 200 MP + 48 MP + 48 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 60 fps UHD Video Recording
- 24 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple Bionic Chipset
- Octa Core Processor
- 8 GB RAMSmall
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 5800 mAh BatteryLarge
- 50W Fast Charging
- 45W Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Apple iPhone Ultra Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | iPhone Ultra |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano + eSim |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 07, 2027 (Expected) |
Display
| Type | Color OLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.9 inches, 1800 x 3200 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 460 PPI |
| HDR Support | Yes |
| Features | 1800nits (typical), 2200 nits peak brightness, HDR Display, True Tone, Haptic Touch |
| Notch | Yes |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| 5G Bands | 5G NR (Bands n1, n2, n3, n5, n7, n8, n12, n20, n25, n26, n28, n30, n38, n40, n41, n48, n53, n66, n70, n77, n78, n79) |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, GLONASS, Galileo, QZSS and BeiDou |
| Fingerprint Sensor | No |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Face ID, LiDAR Scanner, Barometer, Three‑axis gyro, Accelerometer, Proximity sensor, Ambient light sensor |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 6 m upto 30 min, IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Satellite Connectivity, Crash Detection |
Camera
| Rear Camera | 200 MP ƒ/1.78 (Main) 48 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 48 MP ƒ/1.78 (Telephoto) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Features | Deep Fusion, Smart HDR 4, Night mode, LiDAR Scanner, Apple ProRAW, Burst mode |
| Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 24 MP ƒ/1.9 Retina Flash |
| Front Video Recording | 4K |
Technical
| OS | iOS v27 |
| Chipset | Apple Bionic |
| CPU | Octa Core Processor |
| GPU | Apple GPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC‑LC, HE‑AAC, HE‑AAC v2, Protected AAC, MP3, Linear PCM |
| Video | HEVC, H.264, MPEG‑4 Part 2 and Motion JPEG |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5800 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 50W |
| Wireless Charging | Yes, 45W |
| Music Playback Time | 95 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















