
Apple iPhone 7s
$553.6 • Coming Soon • By Apple
Apple iPhone 7s price in United States starts from $553.6.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Apple iPhone 7s is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Apple iPhone 7s is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Single Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Fusion APL1024, Quad Core, 2.37 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 2230 mAh Battery
- 4.7 inches, 750 x 1334 px Display
- 13 MP Rear & 7 MP Front Camera
- iOS v10
- No FM Radio
UPCOMING
Apple iPhone 7s Specs
Group: $47,500 to $62,500
General
- iOS v10Good
Display
- 4.7 inch, IPS ScreenSmallest
- 750 x 1334 pixelsBad
- 326 ppiPoor
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 7 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple Fusion APL1024 A10 Chipset
- 2.37 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmallest
- 32 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
Battery
- 2230 mAh BatterySmallest
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Google Pixel 10A vs Apple iPhone 16
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16 Pro Max (512GB)
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S26
Apple iPhone 15 Plus (256GB) vs Apple iPhone 17e
Apple iPhone 17 Pro Max vs Samsung Galaxy S26 UltraApple iPhone 7s Full Specs
General
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October, 2017 |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 4.7 inches, 750 x 1334 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 326 PPI |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes 42.2 Mbps Download 5.76 Mbps Upload |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
Camera
| Rear Camera | 13 MP |
| Features | Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 7 MP |
Technical
| OS | iOS v10 |
| Chipset | Apple Fusion APL1024 |
| CPU | 2.37 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | PowerVR GT7600 Plus |
| Java | No |
Multimedia
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 2230 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











