
Apple iPhone 7s Plus
$664.57 • Out Of Stock • By Apple
Apple iPhone 7s Plus price in United States starts from $664.57.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$664.57
Search
Features
- Single Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Fusion APL1024, Quad Core, 2.37 GHz Processor
- 3 GB RAM, 32 GB inbuilt
- 2950 mAh Battery
- 5.5 inches, 1080 x 1920 px Display
- 13 MP Rear & 7 MP Front Camera
- iOS v10
- No FM Radio
OUT OF STOCK
Apple iPhone 7s Plus Specs
Group: $57,500 to $72,500
General
- iOS v10Good
Display
- 5.5 inch, IPS ScreenSmall
- 1080 x 1920 pixelsPoor
- 401 ppiPoor
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 7 MP Front CameraAverage
Technical
- Apple Fusion APL1024 A10 Chipset
- 2.37 GHz, Quad Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmall
- 32 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.2, WiFi
Battery
- 2950 mAh BatterySmall
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Apple iPhone 7s Plus Full Specs
General
| Sim Type | Single Sim, GSM |
| Dual Sim | No |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October, 2017 |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 5.5 inches, 1080 x 1920 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 32 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes 42.2 Mbps Download 5.76 Mbps Upload |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyroscope, Compass |
Camera
| Rear Camera | 13 MP |
| Features | Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 7 MP |
Technical
| OS | iOS v10 |
| Chipset | Apple Fusion APL1024 |
| CPU | 2.37 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | PowerVR GT7600 Plus |
| Java | No |
Multimedia
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 2950 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















