

Apple iPod Touch (7th Gen)
$196.94 • Coming Soon • By Apple
Apple iPod Touch (7th Gen) price in United States starts from $196.94.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Apple iPod Touch (7th Gen) is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Apple iPod Touch (7th Gen) is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Wi-Fi
- 32 GB inbuilt
- 4 inches, 640 x 1136 px Display
- 8 MP Rear & 1.2 MP Front Camera
- iOS v12
- No FM Radio
- Bluetooth
- Browser
UPCOMING
Apple iPod Touch (7th Gen) Specs
Group: $17,500 to $22,500
General
- iOS v12Average
- Thickness: 6.1 mmSlim
- 88 gLightest
- No Fingerprint Sensor
Display
- 4 inch, IPS ScreenSmallest
- 640 x 1136 pixelsBad
- 326 ppiPoor
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 1.2 MP Front CameraAverage
Technical
- 32 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth, WiFi
- USB-C
- No GPS
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPod Touch (7th Gen) vs Samsung Galaxy A16 5G (6GB RAM + 128GB)
Apple iPod Touch (7th Gen) vs Apple iPhone 13
Apple iPod Touch (7th Gen) vs Apple iPhone 16
Apple iPod Touch (7th Gen) vs Apple iPhone 8 Plus
Apple iPod Touch (7th Gen) vs Apple iPhone 17
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto G Stylus 5G 2026Apple iPod Touch (7th Gen) Full Specs
General
| Model | iPad Touch |
| Device Type | iPod |
Design
| Dimensions | 58.6 x 123.4 x 6.1 mm |
| Weight | 88 g |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 4 inches, 640 x 1136 pixels |
| PPI | ~ 326 PPI |
Memory
| Storage | 32 GB |
Connectivity
| GPRS | No |
| 3G | No |
| Wifi | Yes |
| Bluetooth | Yes, 4.1 |
| USB | Yes, USB-C |
Extra
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP ƒ/2.4 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Five-element lens, Hybrid IR filter, Backside illumination, Auto image stabilisation, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 1.2 MP ƒ/2.2 |
| Front Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | iOS v12 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, MP3 |
| Video | HEVC, H.264, MPEG-4 Part 2 and Motion JPEG |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Music Playback Time | 40 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












