




Asus ROG Phone 5s Pro 5G
$843.3 • View Prices • By Asus
Asus ROG Phone 5s Pro 5G price in United States starts from $843.3.
- Share
$843.3
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 888+, Octa Core, 2.9 GHz Processor
- 18 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 6000 mAh Battery with 65W Fast Charging
- 6.78 inches, 1080 x 2448 px, 144 Hz Display
- 64 MP + 13 MP + 5 MP Triple Rear & 24 MP Front Camera
- Android v11
- No FM Radio
Asus ROG Phone 5s Pro 5G Specs
Group: $72,500 to $87,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 9.85 mmThickest
- 238 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.78 inch, AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2448 pixelsPoor
- 395 ppiPoor
- Corning Gorilla Glass Victus
- 144 Hz Refresh Rate
Camera
- 64 MP + 13 MP + 5 MP Triple Rear CameraAverage
- 8K UHD Video Recording
- 24 MP Front CameraAverage
- Sony IMX686
Technical
- Qualcomm Snapdragon 888+ Chipset
- 2.9 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 18 GB RAMLarge
- 512 GB Inbuilt MemoryLarge
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 6000 mAh BatteryLarge
- 65W Fast Charging
- 10W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Asus ROG Phone 5s Pro 5G Price History
You can check the price history of Asus ROG Phone 5s Pro 5G below. The current price is $79,999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Asus ROG Phone 5s Pro 5G Full Specs
General
| Model | ROG Phone 5s Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | February 15, 2022 |
Design
| Dimensions | 77.25 x 172.83 x 9.85 mm |
| Weight | 238 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.78 inches, 1080 x 2448 pixels, 144 Hz |
| Aspect Ratio | 20.4:9 |
| PPI | ~ 395 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 82% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus |
Memory
| RAM | 18 GB |
| Storage | 512 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS, GNSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, E-compass, Gyroscope, Proximity Sensor, Ambient-light Sensor, Ultrasonic Sensors For AirTrigger 5 & Grip Press |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 13 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) 5 MP ƒ/2 (Macro) Macro |
| Camera Sensor | Sony IMX686 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 8K, 4K, 1080p, 720p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 24 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 888+ |
| CPU | 2.9 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.99 GHz Kryo 680 & 3x2.42 GHz Kryo 680 & 4x1.80 GHz Kryo 680 |
| GPU | Adreno 660 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 65W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 10W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























