
Illustrative image
Asus Zenfone 13 Ultra
$1,099 • Rumored • By Asus
Asus Zenfone 13 Ultra is an upcoming 5G Android 16 Smartphone powered by Qualcomm 8 Elite Gen 5 with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.82 inches LTPO AMOLED display. It features a 50 MP + 50 MP + 32 MP Triple rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 5500 mAh Battery with 80W Fast Charging. Notable features include NFC, IP69 Rating, Wireless Charging, In-Display Fingerprint and 3.5mm Headphone Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This is a Rumored Mobile Phone.
Asus Zenfone 13 Ultra is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Asus Zenfone 13 Ultra is rumored and not verified by trusted sources. There's no certainty about its launch or any definitive information about its price and specs. Infomation given on this page might be incorrect.
Set an Alert to know when it launches.
Asus Zenfone 13 Ultra expected price in United States is $1,099.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Snapdragon 8 Elite Gen 5, Octa Core Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 5500 mAh Battery with 80W Fast Charging
- 6.82 inches, 1080 x 2400 px Display with Punch Hole
- 50 MP + 50 MP + 32 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
RUMORED
Asus Zenfone 13 Ultra Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect. Group: $850 to $1,250
General
- Android v16Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.82 inch, LTPO AMOLED ScreenAverage
- 1080 x 2400 pixelsPoor
- 388 ppiPoor
- HDR10, 2500 nits (peak), 1600nits HBM/ 3200 nits Peak Brightness, Amazon HDR, Youtube HDR Supported, 107.37% DCI-P3, 145.65% sRGB, 103.16% NTSC Color Gamut Coverage
- Corning Gorilla Glass Victus 2
- LTPO 1~120Hz, Max to 144Hz for Gaming Only Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 50 MP + 32 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 8K @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset
- Octa Core Processor
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v6.0, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 5500 mAh BatteryLarge
- 80W Fast Charging
- 25W Wireless Charging
- 10W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Nothing Phone 3a (12GB RAM + 256GB) vs Xiaomi Poco F7
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S25
OnePlus 15R (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S24 Plus
Xiaomi Poco F8 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Xiaomi 15T Pro
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 FE
Xiaomi 17 Ultra vs Xiaomi 18 Pro MaxAsus Zenfone 13 Ultra Full Specs
⚠ Unverified specs. Might be incorrect.General
| Model | Zenfone 13 Ultra |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | February 06, 2026 (Expected) |
Design
| Colors | Ebony Black, Sakura White, Sage Green |
Display
| Type | Color LTPO AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.82 inches, 1080 x 2400 pixels, LTPO 1~120Hz, Max to 144Hz for Gaming Only |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 388 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Features | HDR10, 2500 nits (peak), 1600nits HBM/ 3200 nits Peak Brightness, Amazon HDR, Youtube HDR Supported, 107.37% DCI-P3, 145.65% sRGB, 103.16% NTSC Color Gamut Coverage |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0, HFP + A2DP + AVRCP + HID + PAN + OPP, aptX Adaptive and aptX Lossless |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GNSS support GPS(L1/L5), Glonass(L1), Galileo(E1/E5a), BeiDou(B1i/B1c/B2a), QZSS(L1/L5) and NavIC |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Face Recognition, Accelerometer, E-compass, Gyroscope, Proximity Sensor, Ambient-light Sensor, Hall Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP69 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 50 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 32 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 8K @ 30 fps UHD, 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD, 720p @ 480 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5500 mAh |
| Fast Charging | Yes, 80W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, 25W |
| Reverse Charging | Yes, 10W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








