

Asus Zenfone Go ZB452KG (With 8MP Camera)
$59.26 • Out Of Stock • By Asus
Asus Zenfone Go ZB452KG (With 8MP Camera) price in United States starts from $59.26.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$59.26
Search
Features
- Dual Sim, 3G, Wi-Fi
- Snapdragon MSM8212, Quad Core, 1.2 GHz Processor
- 1 GB RAM, 8 GB inbuilt
- 2070 mAh Battery
- 4.5 inches, 480 x 854 px Display
- 8 MP Rear & 2 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 64 GB
- Android v5.1 (Lollipop)
OUT OF STOCK
Asus Zenfone Go ZB452KG (With 8MP Camera) Specs
Group: $4,750 to $6,250
General
- Android v5.1 (Lollipop)Good
- Thickness: 11.2 mmThick
- 122 gLight
- No Fingerprint Sensor
Display
- 4.5 inch, TFT ScreenAverage
- 480 x 854 pixelsAverage
- 218 ppiPoor
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 2 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon MSM8212 200 Chipset
- 1.2 GHz, Quad Core ProcessorAverage
- 1 GB RAMSmall
- 8 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot, upto 64 GB
Connectivity
- No 4G
- Bluetooth v4.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 2070 mAh Rem. BatteryAverage
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 15 Plus vs Samsung Galaxy S25 Ultra
Xiaomi 18 Pro Max vs OnePlus 16 Pro
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 18 Pro Max
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy S25 Ultra vs Samsung Galaxy S21 Ultra
Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)Asus Zenfone Go ZB452KG (With 8MP Camera) Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Micro+Micro SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April, 2016 |
Design
| Dimensions | 66.7 x 136.5 x 11.2 mm |
| Weight | 122 g |
Display
| Type | Color TFT Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 4.5 inches, 480 x 854 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 218 PPI |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Card Slot | Yes, upto 64 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes 21 Mbps Download 5.76 Mbps Upload |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.0 |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS Support |
| Fingerprint Sensor | No |
| Sensors | Accelerometer, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Face detection, Touch to focus |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 2 MP |
Technical
| OS | Android v5.1 (Lollipop) |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon MSM8212 |
| CPU | 1.2 GHz, Quad Core Processor |
| GPU | Adreno 302 |
| Java | Yes, via 3rd party |
Multimedia
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 2070 mAh, Li-Po Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











