
Blackview Shark 8
$731.8 • Coming Soon • By Blackview
Blackview Shark 8 price in United States starts from $731.8.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Blackview Shark 8 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Blackview Shark 8 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Helio G99, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.78 inches, 1080 x 2460 px, 165 Hz Display with Punch Hole
- 64 MP + Macro Dual Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v13
UPCOMING
Blackview Shark 8 Specs
Group: $62,500 to $77,500
General
- Android v13Good
- Thickness: 8.4 mmAverage
- 198.3 gAverage
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.78 inch, IPS ScreenAverage
- 1080 x 2460 pixelsPoor
- 396 ppiPoor
- 500 nits
- 165 Hz Refresh Rate, 550 Hz Touch Sampling Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 64 MP + Macro Dual Rear CameraAverage
- 1440p @ 30 fps QHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G99 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlowest
- 8 GB RAMSmall
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
- 33W Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Blackview Shark 8 vs Xiaomi Redmi Note 13 4G
Apple iPhone 16 Pro Max (512GB) vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Google Pixel 9 Pro XL vs Xiaomi Poco F8 Ultra
Xiaomi Poco X8 Pro 5G vs Apple iPhone 14 Pro Max (256GB)
Samsung Galaxy S21 Ultra vs Samsung Galaxy A37 5G
Honor 400 Pro vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)Blackview Shark 8 Full Specs
General
| Model | Shark 8 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November, 2023 |
Design
| Dimensions | 76.6 x 168.5 x 8.4 mm |
| Weight | 198.3 g |
| Bezel less | Yes |
| Colors | Galaxy Blue, Scorching Gold, Moonlight Grey |
Display
| Type | Color IPS Screen (1B) |
| Touch | Yes, 550 Hz Touch Sampling Rate |
| Size | 6.78 inches, 1080 x 2460 pixels, 165 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 396 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.6% |
| Features | 500 nits |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 2.2 |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 7 |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE, aptX HD, aptX Adaptive |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 64 MP (Wide Angle) (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p @ 30 fps QHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v13 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A76@2.2 GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











