


BlackZone Eco
$44.93 • Out Of Stock • By BlackZone
BlackZone Eco price in United States starts from $44.93.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$44.93
Search
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Dual Core, 1.2 GHz Processor
- 1 GB RAM, 8 GB inbuilt
- 2600 mAh Battery with Fast Charging
- 5.5 inches, 1920 x 1080 px Display
- 8 MP Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 64 GB
- Android v7.0 (Nougat)
OUT OF STOCK
BlackZone Eco Specs
Group: $3,500 to $4,500
General
- Android v7.0 (Nougat)Average
- No Fingerprint Sensor
Display
- 5.5 inch, LCD ScreenLarge
- 1920 x 1080 pixelsGood
- 401 ppiGood
Camera
- 8 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- 1.2 GHz, Dual Core ProcessorAverage
- 1 GB RAMAverage
- 8 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 64 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth, WiFi
- microUSB
Battery
- 2600 mAh Rem. BatteryLarge
- Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
BlackZone Eco Full Specs
General
| Model | Eco |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Device Type | Smartphone |
Display
| Type | Color LCD Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 5.5 inches, 1920 x 1080 pixels |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
Memory
| RAM | 1 GB |
| Storage | 8 GB |
| Card Slot | Yes, upto 64 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes |
| USB | Yes, microUSB |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 8 MP |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP LED Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v7.0 (Nougat) |
| CPU | 1.2 GHz, Dual Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Music | MP3 |
| Video | MP4 |
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 2600 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















