
BLU K2
$79.99 • View Prices • By BLU
BLU K2 is an Android 15 Smartphone powered by Unisoc 9863 with 4 GB RAM and 64 GB storage. It has a 6.88 inches display. It features a 13 MP Dual rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery. Notable features include Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
BLU K2 price in United States is $79.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Unisoc 9863, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery
- 6.88 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 13 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
BLU K2 Specs
Group: $50 to $100
General
- Android v15Good
- Thickness: 10.5 mmThick
- 203 gAverage
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.88 inch, HD+ Infinity Display ScreenLarge
- 720 x 1600 pixelsBest
- 255 ppiAverage
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc 9863 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAM + 4 GB Virtual RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v4.1, WiFi
- USB-C
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
BLU K2 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
BLU K2 Price History
You can check the price history of BLU K2 below. The current price is $79.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi 15 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Xiaomi Redmi Note 14 4G vs Xiaomi Redmi Note 15
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs Apple iPhone 17 Pro (1TB)
Samsung Galaxy S25 (256GB) vs Samsung Galaxy S25 FE
Apple iPhone 17 Pro Max vs Apple iPhone 16 Pro Max
Google Pixel 10 Pro XL (512GB) vs Apple iPhone 17 Pro MaxBLU K2 Full Specs
General
| Model | K2 |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | BOLD K2, Clear Case, Charger, Type-C Cable, Quick Guide, Sticker. |
Design
| Dimensions | 78.4 x 172.3 x 10.5 mm |
| Weight | 203 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Rose Gold, Cream, Sage, Black-Blue, and Blue |
Display
| Type | Color HD+ Infinity Display |
| Touch | Yes |
| Size | 6.88 inches, 720 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 255 PPI |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 4 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11(a/b/g/n) |
| Bluetooth | Yes, v4.1 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Sensors | Accelerometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (Main) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Unisoc 9863 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | ARM Cortex-A55 |
| Fabrication Node | 28NM |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












