




BLU S91
$299.99 • Out Of Stock • By BLU
BLU S91 is an Android 11 Smartphone powered by Mediatek G25 with 4 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.5 inches IPS display. It features a 13 MP + 0.3 MP + 0.3 MP Triple rear camera and a 13 MP front camera. It packs a 5000 mAh Battery. Notable features include Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$299.99
Search
BLU S91 price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G25, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery
- 6.5 inches, 720 x 1600 px Display with Water Drop Notch
- 13 MP + 0.3 MP + 0.3 MP Triple Rear & 13 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v11
OUT OF STOCK
BLU S91 Specs
Group: $200 to $400
General
- Android v11Good
- Thickness: 8.9 mmThick
- 202 gAverage
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsPoor
- 270 ppiPoor
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP + 0.3 MP + 0.3 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 13 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G25 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
Extra
- Not Water Proof
BLU S91 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G

Doogee Fire 7 Ultra vs Sony Xperia 1 VIII
Realme 16 Pro 5G (12GB RAM + 256GB) vs Realme 15 Pro Game of Thrones Limited Edition
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)BLU S91 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | June 24, 2022 |
Design
| Dimensions | 76.3 x 164.8 x 8.9 mm |
| Weight | 202 g |
| Colors | Black, Green |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 720 x 1600 pixels |
| PPI | ~ 270 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 81.1% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (Wide Angle) 0.3 MP ƒ/2.4 (Macro) 0.3 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 13 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Mediatek Helio G25 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.0 GHz Cortex-A53 & 4x1.5 GHz Cortex-A53 |
| GPU | PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-Po Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













