

Cubot Kingkong ACE 5
$249.99 • Out Of Stock • By Cubot
Cubot Kingkong ACE 5 is an Android 16 Smartphone powered by Unisoc T620 with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.75 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a 48 MP + 2 MP Dual rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 10200 mAh Battery. Notable features include NFC, IP68/IP69K Rating, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$249.99
Search
Cubot Kingkong ACE 5 price in United States is $249.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, Wi-Fi, NFC
- Unisoc T620, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 10200 mAh Battery
- 6.75 inches, 720 x 1600 px, 120 Hz Display with Water Drop Notch
- 48 MP + 2 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v16
OUT OF STOCK
Cubot Kingkong ACE 5 Specs
Group: $200 to $300
General
- Android v16Good
- Thickness: 15.6 mmThick
- 352 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.75 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1600 pixelsPoor
- 260 ppiPoor
- 120 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP + 2 MP Dual Rear CameraAverage
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T620 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 10200 mAh BatteryLarge
Extra
- No FM Radio
Cubot Kingkong ACE 5 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S21 Ultra (12GB RAM + 128GB)
Xiaomi 17 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S24 Plus vs Samsung Galaxy S26 Plus
Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A36 5GCubot Kingkong ACE 5 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December, 2025 |
Design
| Dimensions | 83.3 x 177.2 x 15.6 mm |
| Weight | 352 g |
| Colors | Black |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.75 inches, 720 x 1600 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 260 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 74.5% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP (Wide Angle) 2 MP (Macro) |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | No |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP |
Technical
| OS | Android v16 |
| Chipset | Unisoc T620 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10200 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









