
Doogee Fire 3 Pro
$159.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee Fire 3 Pro is an Android 15 Smartphone powered by Unisoc T7200 with 4 GB RAM and 128 GB storage. It has a 5.5 inches IPS display. It features a 16 MP rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 8350 mAh Battery with 18W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$159.99
Search
Doogee Fire 3 Pro price in United States is $159.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, Wi-Fi, NFC
- Unisoc T7200, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 8350 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 5.5 inches, 720 x 1440 px Display
- 16 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
OUT OF STOCK
Doogee Fire 3 Pro Specs
Group: $100 to $200
General
- Android v15Good
- Thickness: 17.8 mmThick
- 290 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 5.5 inch, IPS ScreenSmall
- 720 x 1440 pixelsPoor
- 293 ppiAverage
Camera
- 16 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T7200 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 8350 mAh BatteryLarge
- 18W Fast Charging
Doogee Fire 3 Pro Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Poco F7
Oppo Find X9 Pro 5G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G (12GB RAM + 512GB)
Motorola Moto G Play (2026) vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Xiaomi 16 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Apple iPhone 17 Pro Max vs iQOO 15
Apple iPhone 17 Pro vs Samsung Galaxy S26 UltraDoogee Fire 3 Pro Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | August, 2025 |
Design
| Dimensions | 77.4 x 162.5 x 17.8 mm |
| Weight | 290 g |
| Colors | Gray, Orange, Green |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 5.5 inches, 720 x 1440 pixels |
| Aspect Ratio | 18:9 |
| PPI | ~ 293 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 62.1% |
| Notch | No |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Rugged Mobile |
Camera
| Rear Camera | 16 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Unisoc T7200 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8350 mAh |
| Fast Charging | Yes, 18W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








