

Doogee Fire 5
$139.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee Fire 5 is an Android 15 Smartphone powered by Unisoc SC9863A with 3 GB RAM and 64 GB storage. It has a 6.6 inches IPS display with 90 Hz refresh rate. It features a 13 MP rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 13000 mAh Battery with 10W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68/IP69K Rating, Expandable Storage, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$139.99
Search
Doogee Fire 5 price in United States is $139.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, Wi-Fi, NFC
- Unisoc SC9863A, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 3 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 13000 mAh Battery with 10W Fast Charging
- 6.6 inches, 720 x 1612 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
OUT OF STOCK
Doogee Fire 5 Specs
Group: $100 to $200
General
- Android v15Good
- Thickness: 18.7 mmThick
- 389 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, IPS ScreenAverage
- 720 x 1612 pixelsAverage
- 267 ppiPoor
- Mohs level 6
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc SC9863A Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 3 GB RAMSmall
- 64 GB Inbuilt MemorySmall
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v4.2, WiFi, NFC
- USB-C
Battery
- 13000 mAh BatteryLarge
- 10W Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Doogee Fire 5 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Doogee Fire 5 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September, 2025 |
Design
| Dimensions | 82.5 x 176.5 x 18.7 mm |
| Weight | 389 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Gray, Orange, Green |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 720 x 1612 pixels, 90 Hz |
| PPI | ~ 267 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 71.9% |
| Glass Type | Mohs level 6 |
| Brightness | 400nits |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 3 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v4.2 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Auto Focus | No |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 720p @ 30 fps HD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Unisoc SC9863A |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | IMG8322 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 13000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 10W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















