
Doogee Fire 6
$265.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee Fire 6 is an Android 14 Smartphone powered by Unisoc T606 with 6 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.56 inches IPS display. It features a 50 MP + 8 MP Dual rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 10400 mAh Battery with 18W Fast Charging. Notable features include IP68 Rating, Expandable Storage and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$265.99
Search
Doogee Fire 6 price in United States is $265.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 4G, Wi-Fi
- Unisoc T606, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 6 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 10400 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.56 inches, 720 x 1612 px Display
- 50 MP + 8 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v14
OUT OF STOCK
Doogee Fire 6 Specs
Group: $200 to $300
General
- Android v14Good
- Thickness: 15.8 mmThick
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.56 inch, IPS ScreenSmall
- 720 x 1612 pixelsPoor
- 269 ppiPoor
- Mohs level 6
Camera
- 50 MP + 8 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T606 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 10400 mAh BatteryLarge
- 18W Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Doogee Fire 6 Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
OnePlus 15R (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25
Xiaomi 18 Pro Max vs OnePlus 16 Pro
Asus ROG Phone 10 vs Asus ROG Phone 10 Pro
Google Pixel 10 Pro vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy Z Fold 7 (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S26 UltraDoogee Fire 6 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December, 2024 |
Design
| Dimensions | 81.2 x 174 x 15.8 mm |
| Colors | Black, Blue |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.56 inches, 720 x 1612 pixels |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 73.2% |
| Glass Type | Mohs level 6 |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 1080p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 720p |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Unisoc T606 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2 x Cortex-A75@1.6GHz & 6 x Cortex-A55@1.6GHz |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10400 mAh |
| Fast Charging | Yes, 18W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









