
Doogee N55
$115.96 • Coming Soon • By Doogee
Doogee N55 price in United States starts from $115.96.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Doogee N55 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Doogee N55 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Spreadtrum T606, Octa Core, 1.6 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5150 mAh Battery with Fast Charging
- 6.56 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Water Drop Notch
- 13 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
- Android v14
UPCOMING
Doogee N55 Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v14Good
- Thickness: 8.6 mmThick
- 186 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.56 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 269 ppiAverage
- 350cd/m² Brightness, 1500:1 Contrast
- 90 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 13 MP Rear CameraAverage
- 8 MP Front CameraAverage
- OV13853 Sensor chip
Technical
- Spreadtrum T606 Chipset
- 1.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAM + 5 GB Virtual RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 1 TB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5150 mAh BatteryLarge
- Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Nothing Phone 3a (12GB RAM + 256GB) vs Nothing Phone 4a
Samsung Galaxy A57 (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy A57
Nothing Phone 3a (12GB RAM + 256GB) vs OPPO Reno 15 5G
Huawei Mate 80 vs Huawei Mate 80 Pro
Samsung Galaxy S23 5G vs Samsung Galaxy S23 UltraDoogee N55 Full Specs
General
| Model | N55 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 75.8 x 163.8 x 8.6 mm |
| Weight | 186 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16.7 M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.56 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 269 PPI |
| Features | 350cd/m² Brightness, 1500:1 Contrast |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Expandable RAM | Upto 5 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 1 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | WIFI: 2.4G/5G(802.11ac/a/b/g/n) |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | GLONASS, BDS, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | G-sensor, Proximity sensor, Ambient light senor, Compass (magnetic), Geomagnetism |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 13 MP (Main) |
| Camera Sensor | OV13853 Sensor chip |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, Triple LED |
| Front Camera | 8 MP (Main) |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Spreadtrum T606 |
| CPU | 1.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x1.6 GHz Cortex-A75 & 6x1.6 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G57 MP1 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5150 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes |
| StandBy Time | 17 days |
| Talk Time | 36 hours |
| Video Playback Time | 9 hours |
| Music Playback Time | 35 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











