


Doogee Note 59 5G
$158.96 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee Note 59 5G is a 5G Android 15 Smartphone powered by Unisoc T8200 with 8 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.75 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a 16 MP rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 6250 mAh Battery with Fast Charging. Notable features include NFC, Expandable Storage and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$158.96
Search
Doogee Note 59 5G price in United States is $158.96. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 5G, NFC, Wi-Fi
- Unisoc T8200, Octa Core, 2.3 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 6250 mAh Battery with Fast Charging
- 6.75 inches, 720 x 1600 px, 120 Hz Display with Water Drop Notch
- 16 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v15
OUT OF STOCK
Doogee Note 59 5G Specs
Group: $100 to $200
General
- Android v15Good
- Thickness: 8.6 mmAverage
- 199 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.75 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1600 pixelsAverage
- 260 ppiPoor
- Mohs Level 6
- 120 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 16 MP Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T8200 Chipset
- 2.3 GHz, Octa Core ProcessorFast
- 8 GB RAM + 24 GB Virtual RAMLargest
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 6250 mAh BatteryLarge
- Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Doogee Note 59 5G Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16 Pro Max (512GB)

Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus
Google Pixel 10 Pro vs Apple iPhone 17 Pro Max
Google Pixel 7 5G vs Samsung Galaxy A26 5GDoogee Note 59 5G Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April, 2025 |
Design
| Dimensions | 77.5 x 168 x 8.6 mm |
| Weight | 199 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Black, Green, Gold |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.75 inches, 720 x 1600 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 260 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.5% |
| Glass Type | Mohs Level 6 |
| Brightness | 450nits |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 24 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 16 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Unisoc T8200 |
| CPU | 2.3 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6250 mAh |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










