
Doogee Note 59 Pro 5G
$189.98 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee Note 59 Pro 5G is a 5G Android 15 Smartphone powered by Unisoc T8200 with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.75 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a Wide Angle rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 6250 mAh Battery with 18W Fast Charging. Notable features include NFC and Expandable Storage.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$189.98
Search
Doogee Note 59 Pro 5G price in United States is $189.98. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Wi-Fi, NFC
- Unisoc T8200, Octa Core, 2.3 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 6250 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.75 inches, 720 x 1600 px, 120 Hz Display
- Wide Angle Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
OUT OF STOCK
Doogee Note 59 Pro 5G Specs
Group: $150 to $250
General
- Android v15Good
- Thickness: 8.6 mmThick
- 199 gAverage
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.75 inch, IPS ScreenLarge
- 720 x 1600 pixelsPoor
- 260 ppiPoor
- Panda Glass
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- Wide Angle Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Unisoc T8200 Chipset
- 2.3 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMLargest
- 256 GB Inbuilt MemoryLarge
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 6250 mAh BatteryLarge
- 18W Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Doogee Note 59 Pro 5G Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy S25
Nothing Phone 3a (12GB RAM + 256GB) vs Nothing Phone 4a
Google Pixel 10 Pro XL (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Samsung Galaxy A36 5G vs Motorola Moto G Power (2026)
Xiaomi 15 5G vs Apple iPhone 18 Pro MaxDoogee Note 59 Pro 5G Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April, 2025 |
Design
| Dimensions | 77.5 x 168 x 8.6 mm |
| Weight | 199 g |
| Colors | Black, Blue, White |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.75 inches, 720 x 1600 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 260 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.5% |
| Glass Type | Panda Glass |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Unisoc T8200 |
| CPU | 2.3 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 6250 mAh |
| Fast Charging | Yes, 18W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








