
Doogee S100 Pro
$299.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee S100 Pro is an Android 12 Smartphone powered by Mediatek G99 with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.58 inches IPS display. It features a 108 MP + 20 MP + 16 MP Triple rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 22000 mAh Battery with 33W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Expandable Storage and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$299.99
Search
Doogee S100 Pro price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Helio G99, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 22000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.58 inches, 1080 x 2408 px Display with Water Drop Notch
- 108 MP + 20 MP + 16 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v12
OUT OF STOCK
Doogee S100 Pro Specs
Group: $200 to $400
General
- Android v12Good
- Thickness: 27.3 mmThick
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.58 inch, IPS ScreenSmall
- 1080 x 2408 pixelsAverage
- 401 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass 5
- Water Drop Notch Display
Camera
- 108 MP + 20 MP + 16 MP Triple Rear CameraAverage
- 1440p QHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G99 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 12 GB RAMLargest
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 22000 mAh BatteryLarge
- 33W Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Doogee S100 Pro Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With
Google Pixel 10 Pro vs Motorola Razr 2025
RedMagic 11 Pro Plus vs Samsung Galaxy S24 Plus
Xiaomi 17 Ultra vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S25 FE vs Samsung Galaxy S23 Ultra
Google Pixel 10 Pro XL (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro PlusDoogee S100 Pro Full Specs
General
| Model | S100 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 28, 2023 |
Design
| Dimensions | 83.1 x 178.5 x 27.3 mm |
| Qwerty | No |
| Colors | Black, Black/Silver, Black/Gold |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.58 inches, 1080 x 2408 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 70.3% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5 |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
| Foldable Display | No |
| Dual Display | No |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/6 |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB Charging |
| IR Blaster | No |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 20 MP ƒ/1.8 16 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1440p, 1080p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1440p, 1080p |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Mediatek Helio G99 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.2 GHz Cortex-A76 & 6x2.0 GHz Cortex-A5 |
| GPU | Mali-G57 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 22000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 33W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








