


Doogee S118 Pro
$319.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee S118 Pro is a 5G Android 14 Smartphone powered by Mediatek 7050 with 8 GB RAM and 512 GB storage. It has a 6.58 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a 108 MP + 20 MP + 8 MP Triple rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 10800 mAh Battery with 33W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68 Rating, Expandable Storage and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$319.99
Search
Doogee S118 Pro price in United States is $319.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Vo5G, Wi-Fi, NFC
- Dimensity 7050, Octa Core, 2.6 GHz Processor
- 8 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 10800 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.58 inches, 1080 x 2408 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 108 MP + 20 MP + 8 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v14
OUT OF STOCK
Doogee S118 Pro Specs
Group: $200 to $400
General
- Android v14Good
- Thickness: 17.9 mmThick
- 376 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.58 inch, IPS ScreenSmall
- 1080 x 2408 pixelsAverage
- 401 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass Victus
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 108 MP + 20 MP + 8 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 7050 Chipset
- 2.6 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAM + 16 GB Virtual RAMAverage
- 512 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE, Vo5G
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 10800 mAh BatteryLarge
- 33W Fast Charging
- Reverse Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Doogee S118 Pro Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A57 (8GB RAM + 128GB) vs Xiaomi Poco F8 Ultra
Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25
Xiaomi Redmi Note 15 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G
Samsung Galaxy S26 vs Apple iPhone 15 Pro
Apple iPhone 17 (512GB) vs Xiaomi 17
Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy Z Fold 7Doogee S118 Pro Full Specs
General
| Model | S118 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | January, 2025 |
Design
| Dimensions | 83.1 x 178.5 x 17.9 mm |
| Weight | 376 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Black/Silver, Black/Red |
Display
| Type | Color IPS Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.58 inches, 1080 x 2408 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 70.3% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass Victus |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 16 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 512 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Vo5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Rugged Phone |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 20 MP ƒ/1.8 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 119˚ (ultrawide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 |
| CPU | 2.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A78@ 2.6GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 10800 mAh |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











