
Doogee V Max Play 5G
$617.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee V Max Play 5G is a 5G Android 15 Smartphone powered by Mediatek 7300 with 16 GB RAM and 512 GB storage. It has a 6.78 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a 200 MP + 20 MP + 8 MP Triple rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 20500 mAh Battery with 45W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68/IP69K Rating, Expandable Storage, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$617.99
Search
Doogee V Max Play 5G price in United States is $617.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 5G, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Dimensity 7300, Octa Core, 2.5 GHz Processor
- 16 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 20500 mAh Battery with 45W Fast Charging
- 6.78 inches, 1080 x 2460 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 200 MP + 20 MP + 8 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
OUT OF STOCK
Doogee V Max Play 5G Specs
Group: $500 to $700
General
- Android v15Good
- Thickness: 30.5 mmThick
- 683 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.78 inch, IPS ScreenLarge
- 1080 x 2460 pixelsPoor
- 396 ppiPoor
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 200 MP + 20 MP + 8 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 7300 Chipset
- 2.5 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 16 GB RAMLargest
- 512 GB Inbuilt MemoryLargest
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C
- IR Blaster
Battery
- 20500 mAh BatteryLarge
- 45W Fast Charging
- 10W Reverse Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Doogee V Max Play 5G Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Stylus 5g (2024)
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto G Stylus 5G 2026
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 17 Pro Max (512GB)
Apple iPhone 17 (512GB) vs OnePlus 15
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)Doogee V Max Play 5G Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September, 2025 |
Design
| Dimensions | 85.4 x 183.5 x 30.5 mm |
| Weight | 683 g |
| Colors | Black, Tarnish |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.78 inches, 1080 x 2460 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 396 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 69.7% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 16 GB |
| Storage | 512 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.4 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 200 MP ƒ/2 (Wide Angle) (wide), 1/1.3", PDAF 20 MP ƒ/1.8 (night vision), 2 infrared night vision lights 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 119˚ (ultrawide) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2.3 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7300 |
| CPU | 2.5 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.5 GHz Cortex-A78 & 4x2.0 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G615 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 20500 mAh |
| Fast Charging | Yes, 45W |
| Reverse Charging | Yes, 10W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









