




Doogee V Max
$299.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee V Max is a 5G Android 12 Smartphone powered by Mediatek 1080 with 12 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.58 inches IPS LCD display with 120 Hz refresh rate. It features a 108 MP + 20 MP + 16 MP Triple rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 22000 mAh Battery with 33W Fast Charging. Notable features include IP68/IP69K Rating, Expandable Storage and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$299.99
Search
Doogee V Max price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 1080, Octa Core, 2.6 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 22000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.58 inches, 1080 x 2408 px, 120 Hz Display with Water Drop Notch
- 108 MP + 20 MP + 16 MP Triple Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 2 TB
- Android v12
OUT OF STOCK
Doogee V Max Specs
Group: $200 to $400
General
- Android v12Good
- Thickness: 27.3 mmThick
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.58 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2408 pixelsAverage
- 401 ppiAverage
- 400cd/m² Brightness, 1500:1 Contrast
- Corning Gorilla Glass
- 120 Hz Refresh Rate
- Water Drop Notch Display
Camera
- 108 MP + 20 MP + 16 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
- Samsung S5KHM2SP03
Technical
- Mediatek Dimensity 1080 Chipset
- 2.6 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 12 GB RAM + 7 GB Virtual RAMLargest
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 2 TB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
Battery
- 22000 mAh BatteryLarge
- 33W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Doogee V Max Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Motorola Moto G Stylus 5G 2026 vs Samsung Galaxy A36 5G (8GB RAM + 128GB)
Motorola Razr Ultra 2025 vs Apple iPhone Air (512GB)
Apple iPhone 16 (256GB) vs Apple iPhone 14 (256GB)
Apple iPhone 17 Pro vs Apple iPhone 17
Motorola Edge 2025 vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy S21 Ultra vs Samsung Galaxy A37 5GDoogee V Max Full Specs
General
| Model | V Max |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 83.1 x 178.5 x 27.3 mm |
| Colors | Black, Orange |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.58 inches, 1080 x 2408 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass |
| Features | 400cd/m² Brightness, 1500:1 Contrast |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Expandable RAM | Upto 7 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 2 TB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | Rugged Phone |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.8 (Main) 20 MP ƒ/1.8 Night vision 16 MP (Wide Angle) Wide Angle & Macro Camera |
| Camera Sensor | Samsung S5KHM2SP03 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Filter, AI camera, Water Mark, Night Vision, Video, Picture, UHD, Night Mode, Pro Mode, Portrait, Gif Panorama, Intelligent Scanning |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP (Main) |
Technical
| OS | Android v12 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 1080 |
| CPU | 2.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A78@ 2.6GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | ARM Mali G68 MP4 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 22000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












