

Doogee V Max S
$399.99 • Out Of Stock • By Doogee
Doogee V Max S is a 5G Android 14 Smartphone powered by Mediatek 7050 with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.58 inches IPS display with 120 Hz refresh rate. It features a 108 MP + 20 MP + 2 MP Triple rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 22000 mAh Battery with 33W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68/IP69K Rating, Expandable Storage and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$399.99
Search
Doogee V Max S price in United States is $399.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, 5G, Wi-Fi, NFC
- Dimensity 7050, Octa Core, 2.6 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 22000 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.58 inches, 1080 x 2408 px, 120 Hz Display
- 108 MP + 20 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v14
OUT OF STOCK
Doogee V Max S Specs
Group: $300 to $500
General
- Android v14Good
- Thickness: 26.3 mmThick
- 536 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.58 inch, IPS ScreenSmall
- 1080 x 2408 pixelsPoor
- 401 ppiPoor
- Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 6
- 120 Hz Refresh Rate
Camera
- 108 MP + 20 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 7050 Chipset
- 2.6 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 22000 mAh BatteryLarge
- 33W Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Doogee V Max S Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Motorola Moto G Stylus 5G 2026
Xiaomi Redmi Note 14 Pro Plus 5G vs Xiaomi Poco F7
Motorola Razr Ultra 2025 vs Apple iPhone Air (512GB)
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A32 5G
Samsung Galaxy A53 5G vs Samsung Galaxy A37 5GDoogee V Max S Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | April, 2025 |
Design
| Dimensions | 83.1 x 178.5 x 26.3 mm |
| Weight | 536 g |
| Colors | Tarnish, Titanium |
Display
| Type | Color IPS Screen |
| Touch | Yes |
| Size | 6.58 inches, 1080 x 2408 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 70.3% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 5, Mohs level 6 |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68/IP69K |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 108 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 20 MP ƒ/1.8 2 MP (Macro) |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.5 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 7050 |
| CPU | 2.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2xCortex-A78@ 2.6GHz & 6xCortex-A55@2.0 GHz |
| GPU | Mali-G68 MC4 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 22000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 33W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.








