
Energizer Power Max P18K Pop
$311.61 • Coming Soon • By Energizer
Energizer Power Max P18K Pop price in United States starts from $311.61.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Energizer Power Max P18K Pop is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Energizer Power Max P18K Pop is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio 12nm, Octa Core, 2 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 18000 mAh Battery with Fast Charging
- 6.2 inches, 1080 x 2280 px Display
- 12 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP + 2 MP Dual Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 128 GB
- Android v9.0 (Pie)
UPCOMING
Energizer Power Max P18K Pop Specs
Group: $25,000 to $35,000
General
- Android v9.0 (Pie)Good
- Thickness: 18 mmThick
- No Fingerprint Sensor
Display
- 6.2 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2280 pixelsPoor
- 407 ppiAverage
Camera
- 12 MP + 5 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 16 MP + 2 MP Dual Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio 12nm P70 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card (Hybrid), upto 128 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 18000 mAh BatteryLarge
- USB Power Delivery 2.0 Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
2 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Energizer Power Max P18K Pop vs Energizer P28K
Motorola Moto G 5G 2026 vs Motorola Moto G Stylus 5g (2024)
Apple iPhone 17 vs Asus Zenfone 12 Ultra
Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Samsung Galaxy S25
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Apple iPhone 18 Pro Max
Xiaomi 17 Pro Max vs Apple iPhone 18 Pro MaxEnergizer Power Max P18K Pop Full Specs
General
| Model | Power Max P18K Pop |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
Design
| Dimensions | 74.8 x 153 x 18 mm |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.2 inches, 1080 x 2280 pixels |
| Aspect Ratio | 19:9 |
| PPI | ~ 407 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.8% |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 128 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
Camera
| Rear Camera | 12 MP + 5 MP + 2 MP |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Dual-tone , Panorama, HDR |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 16 MP + 2 MP |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | Mediatek Helio 12nm |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| GPU | Mali-G72 MP3 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 18000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, USB Power Delivery 2.0 |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











