

Fairphone 6
$707.99 • View Prices • By Fairphone
Fairphone 6 is a 5G Android 15 Smartphone powered by Qualcomm 7s Gen3 SOC with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.31 inches OLED display with 120 Hz refresh rate. It features a 50 MP + 13 MP Dual rear camera and a 32 MP front camera. It packs a 4415 mAh Battery with 30W Fast Charging. Notable features include NFC, IP55 Rating, Expandable Storage, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Fairphone 6 price in United States is $707.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, eSIM, Wi-Fi
- Snapdragon 7s Gen3 SOC, Octa Core, 2.5 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4415 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 6.31 inches, 1116 x 2484 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 13 MP Dual Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- Android v15
Fairphone 6 Specs
Group: $550 to $850
General
- Android v15Good
- Thickness: 9.6 mmThick
- 193 gAverage
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.31 inch, OLED ScreenSmall
- 1116 x 2484 pixelsPoor
- 432 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass 7i
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 13 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K UHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 7s Gen3 SOC Chipset
- 2.5 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAM + 8 GB Virtual RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.4, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4415 mAh Rem. BatterySmall
- 30W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Fairphone 6 Prices
7% (price dropped by $48 in one month)
Fairphone 6 Price History
You can check the price history of Fairphone 6 below. The current price is $707.99. Over the past month, there has been a decrease of $48 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

OPPO Find N6 vs Samsung Galaxy S26 Ultra
Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs RedMagic 11S Pro Plus
Apple iPhone 16 Pro Max (1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra
OPPO Find X9 Ultra vs Vivo S50 Pro Mini
Oppo Reno 15 Pro Mini vs OPPO Reno 15 Pro 5GFairphone 6 Full Specs
General
| Model | 6 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | eSIM+Nano SIM |
| eSIM Support | Yes |
| Device Type | Smartphone |
| OS Updates | 7 years |
| Release Date | June 25 ,2025 |
Design
| Dimensions | 73.3 x 156.5 x 9.6 mm |
| Weight | 193 g |
| Colors | Horizon Black, Cloud White, Forest Green |
Display
| Type | Color OLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.31 inches, 1116 x 2484 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 432 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.7% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 7i |
| Brightness | 880 nits (typ), 1400 nits (peak) |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 8 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | WiFi 6E |
| Bluetooth | Yes, v5.4, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m |
| IP Rating | IP55 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.6 (Wide Angle) 1/1.56", 1.0µm, PDAF, OIS 13 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 1/3.06", 1.12μm, PDAF, OIS |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 4K, 1080p, 720p |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole, Screen Flash |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 7s Gen3 SOC |
| CPU | 2.5 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.4 GHz Kryo 670 & 4x1.8 GHz Kryo 670 |
| Fabrication Node | 4 nm |
| GPU | Adreno 710 (940 MHz) |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Removable Battery |
| Size | 4415 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 30W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










