


Fossibot F106 Pro
$229.99 • View Prices • By FOSSiBOT
Fossibot F106 Pro is an Android 14 Smartphone powered by MediaTek G85 with 8 GB RAM and 256 GB storage. It has a 6.58 inches display. It features a 48 MP + 20 MP Dual rear camera and a 16 MP front camera. It packs a 12000 mAh Battery with 30W Fast Charging. Notable features include NFC, IP68,IP69K,MIL-STD-810H Rating, Expandable Storage and USB on-the-go.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Fossibot F106 Pro price in United States is $229.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 3G, 4G, VoLTE, Wi-Fi, NFC
- Helio G85, Octa Core, 2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 12000 mAh Battery with 30W Fast Charging
- 6.58 inches, 1080 x 2408 px Display with Water Drop Notch
- 48 MP + 20 MP Dual Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 512 GB
- Android v14
Fossibot F106 Pro Specs
Group: $200 to $300
General
- Android v14Good
- Thickness: 22.3 mmThick
- 470 gHeavy
Display
- 6.58 inch, TFT-in-cell LCD ScreenSmall
- 1080 x 2408 pixelsGood
- 401 ppiGood
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP + 20 MP Dual Rear CameraAverage
- 16 MP Front CameraAverage
- (48MP) OV48B, (20MP) IMX350
Technical
- MediaTek Helio G85 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAM + 7 GB Virtual RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 512 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 12000 mAh BatteryLarge
- 30W Fast Charging
Extra
- No 3.5mm Headphone Jack
Fossibot F106 Pro Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Fossibot F106 Pro Price History
You can check the price history of Fossibot F106 Pro below. The current price is $229.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Xiaomi Redmi Note 15 Pro (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy A26 5G (256GB)
Xiaomi Redmi Note 15 Pro vs Samsung Galaxy A26 5G (256GB)
Motorola Moto Edge 60 Pro 5G vs Apple iPhone 17 Pro (1TB)
Xiaomi Redmi 15 5G vs Samsung Galaxy A26 5G

Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy S26 FEFossibot F106 Pro Full Specs
General
| Model | F106 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| In The Box | 1x F106 Pro, 1x SIM Card Pin, 1x Type-C Cable, 1x Quick Charger (30W), 1x Packing Box, 1x Quick Guide, 1x Warranty Card |
Design
| Dimensions | 82.4 x 174.2 x 22.3 mm |
| Weight | 470 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Gray |
Display
| Type | Color TFT-in-cell LCD (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.58 inches, 1080 x 2408 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 401 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
| Dual Display | No |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 7 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 512 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | 2.4G 802.11b/g/n , 5G 802.11a/n |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | G-Sensor, Geomagnetism, Compass sensor, Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Gyroscope |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP68,IP69K,MIL-STD-810H |
| Dust Resistant | Yes |
| Extra Features | LPDDR4X RAM, Customizable Key X 1, Rugged Phone |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.79 (Main) 1/2.25" 20 MP Night Vision |
| Camera Sensor | (48MP) OV48B, (20MP) IMX350 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Video, Photo, Night Vision (Super Night View), HDR, Single Shot Bokeh, Panorama Stitching, Scanning |
| Video Recording | Yes |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP Sensor: IMX471 |
| Front Video Recording | 1080p |
Technical
| OS | Android v14 |
| Chipset | MediaTek Helio G85 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.0 GHz Cortex-A75 & 6x1.8 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Supports | GIF,JPEG,PNG,BMP |
| Yes | |
| Music | MP3,AAC.WAV.FLAC,WMA,OGG |
| Video | AVI,MP4,WMV,RMVB,MKV,MOV,ASFRM,FLV |
| FM Radio | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 12000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 30W Fast Charging |
| StandBy Time | 31 days |
| Music Playback Time | 41 hours |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












