Google Pixel 4a 5G
$490 • Out Of Stock • By Google
Google Pixel 4a 5G is a 5G Android 11 Smartphone powered by Qualcomm 765G with 6 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.2 inches OLED display. It features a 16 MP + 12.2 MP Dual rear camera and a 8 MP front camera. It packs a 3885 mAh Battery with 18W Fast Charging. Notable features include NFC, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$490
Search
Google Pixel 4a 5G price in United States is $490. The lowest price is available at Walmart.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, eSIM, Wi-Fi
- Snapdragon 765G, Octa Core, 2.4 GHz Processor
- 6 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 3885 mAh Battery with 18W Fast Charging
- 6.2 inches, 1080 x 2340 px Display with Punch Hole
- 16 MP + 12.2 MP Dual Rear & 8 MP Front Camera
- Android v11
- Bluetooth
OUT OF STOCK
Google Pixel 4a 5G Specs
Group: $400 to $600
General
- Android v11Good
- Thickness: 8.2 mmAverage
- 168 gLight
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.2 inch, OLED ScreenSmall
- 1080 x 2340 pixelsPoor
- 413 ppiPoor
- Always-on Display, HDR
- Corning Gorilla Glass 3
- Punch Hole Display
Camera
- 16 MP + 12.2 MP Dual Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 765G Chipset
- 2.4 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 6 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi, NFC
- USB-C v3.1
Battery
- 3885 mAh BatterySmall
- 18W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Google Pixel 4a 5G Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Samsung Flip Mobile PhonesMobile Phones With Highest Internal StorageSuper AMOLED Display Mobile PhonesSamsung Mobile Phones With Snapdragon ProcessorBlackview Mobile Phones Price List in United StatesGoogle Mobile Phones Price List in United StatesOLED Display Laptops Price ListSony TWS Earbuds Price List
Compared With

Apple iPhone 17 Pro Max (2TB) vs Samsung Galaxy S25 FE
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Motorola Edge 70 vs Xiaomi Redmi Note 15 Pro Plus (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S26 vs Samsung Galaxy Z Fold 7
Honor 400 Pro vs Samsung Galaxy S25 FEGoogle Pixel 4a 5G Full Specs
General
| Model | 4a 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+eSIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | October 17, 2020 |
Design
| Dimensions | 72.6 x 169.2 x 8.2 mm |
| Weight | 168 g |
Display
| Type | Color OLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.2 inches, 1080 x 2340 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 413 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.1% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 3 |
| HDR Support | Yes |
| Features | Always-on Display, HDR |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 6 GB |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 2.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, GALILEO, QZSS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass, Barometer |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 12.2 MP ƒ/1.7 (Wide Angle) 16 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Auto-HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 765G |
| CPU | 2.4 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.4 GHz Kryo 475 Prime & 1x2.2 GHz Kryo 475 Gold & 6x1.8 GHz Kryo 475 Silver |
| GPU | Adreno 620 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 3885 mAh |
| Fast Charging | Yes, 18W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.









