

Honor 30i
$177.63 • Out Of Stock • By Honor
Honor 30i price in United States starts from $177.63.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$177.63
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Kirin 710F, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery
- 6.3 inches, 1080 x 2400 px Display with Water Drop Notch
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
- Android v10
OUT OF STOCK
Honor 30i Specs
Group: $12,500 to $17,500
General
- Android v10Good
- Thickness: 7.7 mmSlim
- 171.5 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.3 inch, AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsGood
- 418 ppiGood
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP + 8 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- HiSilicon Kirin 710F Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
Extra
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Redmagic 10S Pro 5G (24GB RAM + 1TB) vs OnePlus 15 (16GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy A32 5G vs Apple iPhone 17e
TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G
Xiaomi 17 vs Oppo Reno 15 Pro Mini
Apple iPhone 14 Pro vs OPPO Reno 15 Pro 5G
Samsung Galaxy A17 vs Samsung Galaxy A56 5G (256 GB)Honor 30i Full Specs
General
| Model | 30i |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 11, 2020 |
Design
| Dimensions | 73.2 x 157.2 x 7.7 mm |
| Weight | 171.5 g |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.3 inches, 1080 x 2400 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 418 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 83.3% |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) 2 MP ƒ/2.4 (Depth Sensor) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 710F |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.2 GHz Cortex-A73 & 4x1.7 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Mali-G51 MP4 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











