

Honor V30 Pro
$415.81 • Out Of Stock • By Honor
Honor V30 Pro price in United States starts from $415.81.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$415.81
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Kirin 990, Octa Core, 2.86 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4100 mAh Battery with 40W Fast Charging
- 6.57 inches, 1080 x 2400 px Display with Dual Punch Hole
- 40 MP + 12 MP + 8 MP Triple Rear & 32 MP + 8 MP Dual Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v10.0
OUT OF STOCK
Honor V30 Pro Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- Android v10.0Good
- Thickness: 8.8 mmThick
- 206 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.57 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsPoor
- 400 ppiPoor
- Dual Punch Hole Display
Camera
- 40 MP + 12 MP + 8 MP Triple Rear CameraAverage
- 2160p @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP + 8 MP Dual Front CameraAverage
Technical
- HiSilicon Kirin 990 Chipset
- 2.86 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemorySmall
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
Battery
- 4100 mAh BatterySmall
- 40W Fast Charging
- Fast Wireless Charging 27W
- Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)
Apple iPhone 16e (512GB) vs Apple iPhone 18 Pro Max
Apple iPhone 12 vs Apple iPhone 17e
Google Pixel 9A vs Apple iPhone 14 Plus
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A37 5G
Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)Honor V30 Pro Full Specs
General
| Model | V30 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November 25, 2019 |
Design
| Dimensions | 75.8 x 162.7 x 8.8 mm |
| Weight | 206 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.57 inches, 1080 x 2400 pixels |
| Aspect Ratio | 19.5:9 |
| PPI | ~ 400 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 84.9% |
| Notch | Yes, Dual Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 40 MP ƒ/1.6 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 12 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Auto Focus | Yes, Phase Detection |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD, 720p @ 960 fps HD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10.0 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 |
| CPU | 2.86 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2.86 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2.36 GHz, Dual core, Cortex A76 + 1.95 GHz, Quad core, Cortex A55 |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4100 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 40W Fast Charging |
| Wireless Charging | Yes, Fast Wireless Charging 27W |
| Reverse Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











