
Honor Win Turbo
$626.85 • Coming Soon • By Honor
Honor Win Turbo price in United States starts from $626.85.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Honor Win Turbo is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Honor Win Turbo is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Snapdragon 8 Elite Gen 5, Octa Core, 4.6 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 10800 mAh Battery with 120W Fast Charging
- 6.83 inches, 1272 x 2800 px, 185 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear & 50 MP Front Camera
- Android v16
- No FM Radio
UPCOMING
Honor Win Turbo Specs
Group: $52,500 to $67,500
General
- Android v16Good
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.83 inch, AMOLED ScreenLarge
- 1272 x 2800 pixelsGood
- 450 ppiAverage
- 5920Hz PWM, HDR Vivid
- 185 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 50 MP + 50 MP Triple Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
Technical
- Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 Chipset
- 4.6 GHz, Octa Core ProcessorFastest
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v6.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 10800 mAh BatteryLarge
- 120W Fast Charging
- 80W Wireless Charging
- 27W Reverse Charging • Reverse Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Honor Win Turbo Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | June 26, 2026 (Expected) |
Design
| Colors | Black, White, Blue |
Display
| Type | Color AMOLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.83 inches, 1272 x 2800 pixels, 185 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 450 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.7% |
| Brightness | 6000 nits (peak) |
| HDR Support | Yes |
| Features | 5920Hz PWM, HDR Vivid |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 4.1 |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0, A2DP, LE, aptX HD |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BDS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass, Proximity (ultrasound) |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/2 (Wide Angle) 50 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 50 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, Panorama |
| Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v16 |
| Custom UI | MagicOS 9 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 8 Elite Gen 5 |
| CPU | 4.6 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x Prime Core@4.32 GHz & 6x Performance Core@3.53 GHz |
| GPU | Adreno 840 |
| NPU | Qualcomm Hexagon NPU |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Size | 10800 mAh |
| Fast Charging | Yes, 120W |
| Wireless Charging | Yes, 80W |
| Reverse Charging | Yes, 27W |
| Reverse Wireless Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























