


Honor X5c Plus
$309 • View Prices • By Honor
Honor X5c Plus is an Android 15 Smartphone powered by Mediatek G81 with 4 GB RAM and 128 GB storage. It has a 6.74 inches LCD display with 90 Hz refresh rate. It features a 50 MP Dual rear camera and a 5 MP front camera. It packs a 5260 mAh Battery with 15W Fast Charging. Notable features include IP64 Rating, Expandable Storage, 3.5mm Headphone Jack, USB on-the-go and Fingerprint Sensor.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Honor X5c Plus price in United States is $309. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio G81, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 5260 mAh Battery with 15W Fast Charging
- 6.74 inches, 720 x 1600 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP Dual Rear & 5 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid)
- Android v15
Honor X5c Plus Specs
Group: $200 to $400
General
- Android v15Good
- Thickness: 7.9 mmSlim
- 186 gLight
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.74 inch, LCD ScreenLarge
- 720 x 1600 pixelsPoor
- 260 ppiPoor
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP Dual Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 5 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio G81 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid)
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 5260 mAh BatteryAverage
- 15W Fast Charging
Honor X5c Plus Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Honor X5c Plus Price History
You can check the price history of Honor X5c Plus below. The current price is $309. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Honor X5c Plus Full Specs
General
| Model | X5c Plus |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | September 24, 2025 |
Design
| Dimensions | 77 x 167 x 7.9 mm |
| Weight | 186 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Ocean Cyan, Midnight Black |
Display
| Type | Color LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.74 inches, 720 x 1600 pixels, 90 Hz |
| Aspect Ratio | 20.1:9 |
| PPI | ~ 260 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 85.3% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot) |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Wifi Version | Wi-Fi 6 |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Proximity |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Water Resistance | Yes, 1.5 m |
| IP Rating | IP64 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.8 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 5 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v15 |
| Custom UI | MagicOS 8.0 |
| Chipset | Mediatek Helio G81 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x Cortex-A73@2.8 GHz & 4x Cortex-A53@1.9 GHz |
| GPU | Mali-G52 MC2 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5260 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 15W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.






















