
Huawei Enjoy 90 Pro Max
$248.79 • Coming Soon • By Huawei
Huawei Enjoy 90 Pro Max price in United States starts from $248.79.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Huawei Enjoy 90 Pro Max is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Huawei Enjoy 90 Pro Max is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Octa Core Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 8500 mAh Battery with 40W Fast Charging
- 6.84 inches, 1272 x 2756 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported
- HarmonyOS v6.0
UPCOMING
Huawei Enjoy 90 Pro Max Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- HarmonyOS v6.0Good
- Thickness: 8 mmAverage
- 232 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.84 inch, OLED ScreenLarge
- 1272 x 2756 pixelsGood
- 444 ppiGood
- 2160Hz PWM
- Aluminosilicate glass
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP Rear CameraAverage
- K @ 30 fps Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 8 GB RAMAverage
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v6.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 8500 mAh BatteryLarge
- 40W Fast Charging
- 5W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Huawei Enjoy 90 Pro Max vs Samsung Galaxy M56 5G
Huawei Enjoy 90 Pro Max vs OnePlus Nord CE 5 5G
Huawei Enjoy 90 Pro Max vs Infinix Note 50 Pro 5G
OPPO Find N6 vs Samsung Galaxy Z Fold 7
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy A06 4G (4GB RAM + 128GB)
Samsung Galaxy S26 Ultra vs Samsung Galaxy Z Fold 7Huawei Enjoy 90 Pro Max Full Specs
General
| Model | CHZ-AL00 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 23, 2026 |
Design
| Dimensions | 78 x 163.3 x 8 mm |
| Weight | 232 g |
| Bezel less | No |
| Colors | Black, White, Blue, Gold |
Display
| Type | Color OLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.84 inches, 1272 x 2756 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 444 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.2% |
| Glass Type | Aluminosilicate glass |
| Brightness | 4000 nits (peak) |
| Features | 2160Hz PWM |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) |
| Auto Focus | Yes |
| Features | HDR, panorama |
| Video Recording | K @ 30 fps, 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 8 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD, 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | HarmonyOS v6.0 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 8500 mAh |
| Fast Charging | Yes, 40W Fast Charging |
| Reverse Charging | Yes, 5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











