
Huawei Mate 30 RS Porsche Design
$2,240.17 • Out Of Stock • By Huawei
Huawei Mate 30 RS Porsche Design price in United States starts from $2,240.17.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,240.17
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Kirin 990, Octa Core, 2.86 GHz Processor
- 12 GB RAM, 512 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with Fast Charging
- 6.53 inches, 1176 x 2400 px Display with Large Notch
- 40 MP Quad Rear & 32 MP Dual Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
- Android v10
OUT OF STOCK
Huawei Mate 30 RS Porsche Design Specs
Group: $200,000 to $250,000
General
- Android v10Good
- Thickness: 9.3 mmThick
- 198 gLight
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.53 inch, OLED ScreenSmall
- 1176 x 2400 pixelsPoor
- 409 ppiGood
- Large Notch Display
Camera
- 40 MP Quad Rear CameraAverage
- 2160p @ 30 fps UHD Video Recording
- 32 MP Dual Front CameraAverage
Technical
- HiSilicon Kirin 990 Chipset
- 2.86 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 12 GB RAMSmallest
- 512 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi, NFC
- USB-C v3.1
- IR Blaster
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- Fast Charging
- Wireless Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
1 Comment Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S23 FE
Nothing Phone (4a) Pro (12GB RAM + 256GB) vs Doogee Fire 7 Ultra
Xiaomi Redmi Note 14 Pro 4G vs Xiaomi Redmi Note 14 Pro 5G

Samsung Galaxy A57 vs Samsung Galaxy A55 5G
Xiaomi 17 Pro Max vs Xiaomi 17T ProHuawei Mate 30 RS Porsche Design Full Specs
General
| Model | Mate 30 RS Porsche Design |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | November 29, 2019 |
Design
| Dimensions | 73.1 x 158.1 x 9.3 mm |
| Weight | 198 g |
Display
| Type | Color OLED Screen (16.7M) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.53 inches, 1176 x 2400 pixels |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 94.1% |
| Notch | Yes, Large Notch |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 512 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB on-the-go |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes, with dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Proximity, Barometer, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes, 2 m upto 30 min |
| IP Rating | IP68 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 40 MP ƒ/1.6 (Wide Angle) 8 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 40 MP ƒ/1.8 (Ultra Wide) 3D TOF camera |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Leica optics, Dual-tone , Panorama, HDR |
| Video Recording | 2160p @ 30 fps UHD, 1080p @ 30/960 fps FHD, 720p @ 7680 fps HD |
| Flash | Yes, Dual LED |
| Front Camera | 32 MP ƒ/2 (Wide Angle) 3D TOF camera |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 990 |
| CPU | 2.86 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2.86 GHz, Dual core, Cortex A76 + 2.36 GHz, Dual core, Cortex A76 + 1.95 GHz, Quad core, Cortex A55 |
| GPU | Mali-G76 MP16 |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | mp3, mp4, 3gp, ogg, amr, aac, flac, wav, midi |
| Video | 3gp, Mp4 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes |
| Wireless Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










