



Huawei Mate X2 4G
$2,071.02 • Out Of Stock • By Huawei
Huawei Mate X2 4G price in United States starts from $2,071.02.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$2,071.02
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, NFC, Wi-Fi
- Kirin 9000, Octa Core, 3.13 GHz Processor
- 8 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 55W Fast Charging
- 8 inches, 2200 x 2480 px, 90 Hz Display with Punch Hole
- Foldable Display, Dual Display
- 50 MP Quad Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
OUT OF STOCK
Huawei Mate X2 4G Specs
Group: $175,000 to $225,000
General
- Harmony v2.0Good
- Thickness: 8.2 mmAverage
- 295 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 8 inch, OLED ScreenAverage
- 2200 x 2480 pixelsGood
- 413 ppiGood
- Foldable, Dual Display
- 90 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP Quad Rear Camera with OISAverage
- 4K @ 30 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- HiSilicon Kirin 9000 Chipset
- 3.13 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 8 GB RAMSmallest
- 256 GB Inbuilt MemorySmallest
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.2, WiFi, NFC
- USB-C v3.1
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 55W Fast Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
- Not Water Proof
Discuss
5 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy A57 (8GB RAM + 128GB) vs Xiaomi Poco F8 Ultra
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16 Pro Max (512GB)

Google Pixel 10 Pro Fold vs Apple iPhone 17 Pro Max
Apple iPhone 15 Pro vs Apple iPhone 16 ProHuawei Mate X2 4G Full Specs
General
| Model | Mate X2 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | June 28, 2021 |
Design
| Dimensions | 145.8 x 161.8 x 8.2 mm |
| Weight | 295 g |
Display
| Type | Color OLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 8 inches, 2200 x 2480 pixels, 90 Hz |
| PPI | ~ 413 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 87.3% |
| Notch | Yes, Punch Hole |
| Foldable Display | Yes |
| Dual Display | Yes, OLED, 6.45 inches, 1160 x 2700 pixels |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Storage | 256 GB |
| Storage Type | UFS 3 |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | No |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.2, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v3.1 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Gravity sensor, Infrared sensor, Hall sensor, Barometric pressure sensor, Gyroscope, Compass, Ambient light sensor, Proximity sensor, Laser Sensor, Colour Temperature Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | USB Type-C |
| NFC | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 16 MP ƒ/2.2 (Ultra Wide) 12 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 8 MP ƒ/4.4 SuperZoom |
| OIS | Yes |
| Auto Focus | Yes, Phase Detection Autofocus |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 4K @ 30/60 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.2 (Main) |
| Front Video Recording | 4K @ 30 fps UHD |
Technical
| OS | Harmony v2.0 |
| Chipset | HiSilicon Kirin 9000 |
| CPU | 3.13 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x3.13 GHz Cortex-A77 & 3x2.54 GHz Cortex-A77 & 4x2.05 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G78 MP24 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 55W Fast Charging |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













