
Huawei Nova 16
$415.15 • Coming Soon • By Huawei
Huawei Nova 16 price in United States starts from $415.15.
- Share
This is an Upcoming Mobile Phone.
Huawei Nova 16 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Huawei Nova 16 is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- Dual Sim, 5G, NFC, Wi-Fi, IR Blaster
- Octa Core Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 7000 mAh Battery with 100W Fast Charging
- 6.84 inches, 1084 x 2412 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 50 MP + 12 MP Dual Rear & 50 MP Front Camera
- HarmonyOS v6.0
- No FM Radio
UPCOMING
Huawei Nova 16 Specs
Group: $35,000 to $45,000
General
- HarmonyOS v6.0Good
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.84 inch, OLED ScreenLarge
- 1084 x 2412 pixelsAverage
- 395 ppiPoor
- 2160Hz PWM
- Aluminosilicate glass
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 50 MP + 12 MP Dual Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 50 MP Front CameraAverage
Technical
- Octa Core Processor
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G
- Bluetooth v6.0, WiFi, NFC
- USB-C v2.0
- IR Blaster
Battery
- 7000 mAh BatteryLarge
- 100W Fast Charging
- 5W Reverse Charging
Extra
- No FM Radio
- No 3.5mm Headphone Jack
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Huawei Nova 16 Full Specs
General
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | December 22, 2026 (Expected) |
Design
| Colors | Black, White, Purple, Green |
Display
| Type | Color OLED Screen (1B Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.84 inches, 1084 x 2412 pixels, 120 Hz |
| PPI | ~ 395 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 88.6% |
| Glass Type | Aluminosilicate glass |
| Features | 2160Hz PWM |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v6.0 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging, USB Storage |
| IR Blaster | Yes |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Sensors | Accelerometer, Gyro, Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | No |
| NFC | Yes |
| Water Resistance | Yes |
| IP Rating | IP65 |
| Dust Resistant | Yes |
Camera
| Rear Camera | 50 MP ƒ/1.9 (Wide Angle) 23mm (wide), 1/1.56", Dual Pixel PDAF 12 MP ƒ/2.4 (Telephoto) 69mm (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom |
| Auto Focus | Yes |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 50 MP ƒ/2.4 (Ultra Wide) Punch Hole |
| Front Video Recording | 4K, 1080p |
Technical
| OS | HarmonyOS v6.0 |
| CPU | Octa Core Processor |
| Java | No |
| Browser | Yes |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 7000 mAh |
| Fast Charging | Yes, 100W |
| Reverse Charging | Yes, 5W |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.























