
Huawei P30 Lite (2020)
$282.12 • Out Of Stock • By Huawei
Huawei P30 Lite (2020) price in United States starts from $282.12.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$282.12
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Kirin 810, Octa Core, 2.2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4000 mAh Battery with Fast Charging
- 6.5 inches, 1080 x 2400 px Display with Water Drop Notch
- 48 MP Quad Rear & 32 MP Front Camera
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
- Android v9.0 (Pie)
OUT OF STOCK
Huawei P30 Lite (2020) Specs
Group: $22,500 to $27,500
General
- Android v9.0 (Pie)Average
- Thickness: 7.4 mmSlim
- 159 gLight
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.5 inch, IPS LCD ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 415 ppiGood
- Water Drop Notch Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 32 MP Front CameraAverage
Technical
- HiSilicon Kirin 810 Chipset
- 2.2 GHz, Octa Core ProcessorSlow
- 4 GB RAMSmall
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card (Hybrid), upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C
Battery
- 4000 mAh BatterySmall
- Fast Charging
Extra
- Not Water Proof
Discuss
3 Comments Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Huawei P30 Lite (2020) Full Specs
General
| Model | P30 Lite 2020 |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM (Hybrid Slot) |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | March 22, 2020 |
Design
| Dimensions | 72.7 x 152.9 x 7.4 mm |
| Weight | 159 g |
Display
| Type | Color IPS LCD Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.5 inches, 1080 x 2400 pixels |
| Aspect Ratio | 19.3:9 |
| PPI | ~ 415 PPI |
| Notch | Yes, Water Drop Notch |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 128 GB |
| Card Slot | Yes, (Hybrid Slot), upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0 |
| USB | Yes, USB-C |
| USB Features | USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Sensors | Light sensor, Proximity, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
Camera
| Rear Camera | 48 MP + 8 MP + 2 MP + 2 MP |
| Auto Focus | Yes, Phase Detection autofocus |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 32 MP |
Technical
| OS | Android v9.0 (Pie) |
| Chipset | HiSilicon Kirin 810 |
| CPU | 2.2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 2x2.27 GHz Cortex-A76 & 6x1.88 GHz Cortex-A55 |
| GPU | Mali-G52 MP6 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | Yes |
| Video | Yes |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4000 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















