



Infinix Hot 9 Pro
$88.56 • Out Of Stock • By Infinix
Infinix Hot 9 Pro price in United States starts from $88.56.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$88.56
Search
Features
- Dual Sim, 4G, VoLTE, Wi-Fi
- Helio P22, Octa Core, 2 GHz Processor
- 4 GB RAM, 64 GB inbuilt
- 5000 mAh Battery
- 6.6 inches, 1600 x 720 px Display with Punch Hole
- 48 MP Quad Rear & 8 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v10
OUT OF STOCK
Infinix Hot 9 Pro Specs
Group: $7,500 to $9,500
General
- Android v10Good
- Thickness: 8.7 mmThick
- 185 gLight
- Rear Fingerprint Sensor
Display
- 6.6 inch, IPS LCD ScreenAverage
- 1600 x 720 pixelsAverage
- 267 ppiAverage
- InCell, Eye Care Mode, 2.5D Glass on Front
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 1080p @ 30 fps FHD Video Recording
- 8 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Helio P22 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 4 GB RAMAverage
- 64 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- microUSB v2.0
Battery
- 5000 mAh BatteryAverage
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Infinix Hot 9 Pro vs Infinix Hot 50 5G (8 GB RAM + 128 GB)
Samsung Galaxy A17 5G (6GB RAM + 128GB) vs Samsung Galaxy S24 FE (256GB)
Google Pixel 10 Pro (256GB) vs Vivo X300
Samsung Galaxy Z Flip 7 (512GB) vs Samsung Galaxy S26 Plus (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy A26 5G (256GB) vs Samsung Galaxy A17 5G (4GB RAM + 128GB)
Infinix Hot 9 Pro Full Specs
General
| Model | Hot 9 Pro |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | May 29, 2020 |
Design
| Dimensions | 76.8 x 165 x 8.7 mm |
| Weight | 185 g |
Display
| Type | Color LCD IPS Display (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.6 inches, 1600 x 720 pixels |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 267 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 90.5% |
| Features | InCell, Eye Care Mode, 2.5D Glass on Front |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 4 GB |
| Storage | 64 GB |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, microUSB v2.0 |
| USB Features | USB on-the-go |
Extra
| GPS | Yes |
| Fingerprint Sensor | Yes, Rear |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Ambient Light, G-Sensor, Proximity, Gyroscope, E-Compass |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | Social Turbo, Wi-Fi Share, Smart Gestures, Digital Wellbeing, Hide Apps, Dark Theme, Eye Care, Photo Editor, Multi Window, Bike Mode, Game Mode, Smart Panel, AI Gallery, Battery Lab, Face and Fingerprint Unlock, VoWiFi, Gem Cut Texture Design |
Camera
| Rear Camera | 48 MP (Main) 2 MP (Depth Sensor) 2 MP (Macro) Macro Low Light Sensor |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Auto Scene Detection, Custom Bokeh, AI HDR, AI 3D Beauty, Panorama, AR Animoji, AI 3D Body Shaping |
| Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
| Flash | Yes, Quad LED |
| Front Camera | 8 MP |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Mediatek Helio P22 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 4x2.4 GHz Cortex-A53 & 4x1.6 GHz Cortex-A53 |
| GPU | IMG PowerVR GE8320 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, AAC+, AAC+ Enhanced, OGG Vorbis, WAV, MP3, MiDi |
| Video | H.264, H.263, MPEG-4 |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 5000 mAh, Li-ion Battery |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













