





Infinix Zero 5G
$123.99 • Out Of Stock • By Infinix
Infinix Zero 5G price in United States starts from $123.99.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$123.99
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Dimensity 900, Octa Core, 2 GHz Processor
- 8 GB RAM, 128 GB inbuilt
- 4500 mAh Battery with 33W Fast Charging
- 6.78 inches, 1080 x 2400 px, 120 Hz Display with Punch Hole
- 48 MP + 13 MP + 2 MP Triple Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Supported, upto 256 GB
- Android v11
OUT OF STOCK
Infinix Zero 5G Specs
Group: $8,750 to $12,500
General
- Android v11Good
- Thickness: 8.77 mmThick
- 199 gHeavy
- Side Fingerprint Sensor
Display
- 6.78 inch, LTPS Oncell Display ScreenLarge
- 1080 x 2400 pixelsGood
- 395 ppiGood
- 240Hz , 500 nits, Eye Care Mode
- 120 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP + 13 MP + 2 MP Triple Rear CameraAverage
- 4K UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
Technical
- Mediatek Dimensity 900 Chipset
- 2 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 8 GB RAM + 5 GB Virtual RAMLarge
- 128 GB Inbuilt MemoryAverage
- Dedicated Memory Card Slot, upto 256 GB
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.0, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 4500 mAh BatterySmall
- 33W Fast Charger
Extra
- Not Water Proof
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

Infinix Zero 5G vs Infinix Hot 50 Pro Plus
Infinix Zero 5G vs Infinix Hot 40 Pro

TCL 60 XE NxtPaper (8GB RAM + 256GB) vs Motorola Moto Edge 60 Pro 5G
Samsung Galaxy S25 FE vs Motorola Razr 2025
Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB) vs Samsung Galaxy Z Fold 7Infinix Zero 5G Full Specs
General
| Model | Zero 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | February 14, 2022 |
Design
| Dimensions | 76.53 x 168.73 x 8.77 mm |
| Weight | 199 g |
| Bezel less | Yes |
Display
| Type | Color LTPS Oncell Display (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.78 inches, 1080 x 2400 pixels, 120 Hz |
| Aspect Ratio | 20.5:9 |
| PPI | ~ 395 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 92% |
| Features | 240Hz , 500 nits, Eye Care Mode |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 8 GB |
| Expandable RAM | Upto 5 GB Extra Virtual RAM |
| Storage | 128 GB |
| Storage Type | UFS 3.1 |
| Card Slot | Yes, upto 256 GB |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.0, A2DP, LE |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Tethering, USB on-the-go, USB Charging |
Extra
| GPS | Yes, with A-GPS, GLONASS, BEIDOU, GALILEO |
| Fingerprint Sensor | Yes, Side |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | G-Sensor, E-Compass, L-Sensor, Proximity Sensor, Gyroscope, Ambient Light Sensor |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Extra Features | DAR-Link Game Boost Technology 2.0, Liquid Cooling Technology, DTS Surround Sound |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.79 (Wide Angle) 13 MP Portrait 2 MP Bokeh |
| OIS | No |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Super Night, AI HDR, AI 3D Beauty, Panorama, Document, AR Shots, Pro Mode, Portrait Mode,Short Video Mode, Time Lapse, Short Video, AI Style Filters, Pro Camera Settings |
| Video Recording | 4K, 1080p |
| Flash | Yes, Quad-LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2 (Wide Angle) Punch Hole, Dual LED Flash |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v11 |
| Chipset | Mediatek Dimensity 900 |
| CPU | 2 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | Arm Cortex-A78 @ Up to 2.4GHz, Arm Cortex-A55 @ Up to 2GHz |
| GPU | Arm Mali-G68 MC4 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | 3GPP, AMR, APE, FLAC, M4A, M4R, MID, MKA, MP3, OGG, WAV |
| Video | 3GP, AVI, FLV, MKV, MP4, WMV, WEBM |
| FM Radio | Yes |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4500 mAh, Li-Po Battery |
| Fast Charging | Yes, 33W Fast Charger |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















