




iQOO 3 5G
$344.65 • Out Of Stock • By iQOO
iQOO 3 5G price in United States starts from $344.65.
- Share
This Mobile Phone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$344.65
Search
Features
- Dual Sim, 5G, VoLTE, Wi-Fi
- Snapdragon 865, Octa Core, 2.84 GHz Processor
- 12 GB RAM, 256 GB inbuilt
- 4440 mAh Battery with 55W Fast Charging
- 6.44 inches, 1080 x 2400 px Display with Punch Hole
- 48 MP Quad Rear & 16 MP Front Camera
- Memory Card Not Supported
- Android v10
OUT OF STOCK
iQOO 3 5G Specs
Group: $30,000 to $40,000
General
- Android v10Average
- Thickness: 9.16 mmThick
- 214 gHeavy
- In Display Fingerprint Sensor
Display
- 6.44 inch, Super AMOLED ScreenSmall
- 1080 x 2400 pixelsAverage
- 409 ppiAverage
- Corning Gorilla Glass 6
- 60 Hz Refresh Rate
- Punch Hole Display
Camera
- 48 MP Quad Rear CameraAverage
- 4K @ 60 fps UHD Video Recording
- 16 MP Front CameraAverage
- Sony IMX582
Technical
- Qualcomm Snapdragon 865 Chipset
- 2.84 GHz, Octa Core ProcessorAverage
- 12 GB RAMAverage
- 256 GB Inbuilt MemoryAverage
- Memory Card Not Supported
Connectivity
- 4G, 5G, VoLTE
- Bluetooth v5.1, WiFi
- USB-C v2.0
Battery
- 4440 mAh BatterySmall
- 55W Super Flash Charge
Extra
- No FM Radio
- Not Water Proof
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Mobile Phones
Related Searches
Compared With

iQOO 3 5G vs Samsung Galaxy S24 FE 5G
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 18 Pro Max
Apple iPhone 15 Plus vs Apple iPhone 16 Pro Max (512GB)
Asus ROG Phone 10 Pro Edition vs RedMagic 11S Pro Plus
Samsung Galaxy S26 Ultra (16GB RAM + 1TB) vs Samsung Galaxy S26 Ultra (12GB RAM + 512GB)
Samsung Galaxy S26 Plus vs Samsung Galaxy S26 UltraiQOO 3 5G Full Specs
General
| Model | iQOO 3 5G |
| Sim Type | Dual Sim, GSM+GSM |
| Dual Sim | Yes |
| Sim Size | Nano+Nano SIM |
| Device Type | Smartphone |
| Release Date | February 25, 2020 |
Design
| Dimensions | 74.88 x 158.5 x 9.16 mm |
| Weight | 214 g |
Display
| Type | Color Super AMOLED Screen (16M Colors) |
| Touch | Yes |
| Size | 6.44 inches, 1080 x 2400 pixels, 60 Hz |
| Aspect Ratio | 20:9 |
| PPI | ~ 409 PPI |
| Screen to Body Ratio | ~ 91.4% |
| Glass Type | Corning Gorilla Glass 6 |
| Notch | Yes, Punch Hole |
Memory
| RAM | 12 GB |
| Storage | 256 GB |
| Card Slot | No |
Connectivity
| GPRS | Yes |
| EDGE | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G | Yes |
| 5G | Yes |
| VoLTE | Yes, Dual Stand-By |
| Wifi | Yes, with wifi-hotspot |
| Bluetooth | Yes, v5.1 |
| USB | Yes, USB-C v2.0 |
| USB Features | USB Charging |
Extra
| GPS | yes with A-GPS, Glonass |
| Fingerprint Sensor | Yes, In Display |
| Face Unlock | Yes |
| Sensors | Light sensor, Proximity sensor, Accelerometer, Compass, Gyroscope |
| 3.5mm Headphone Jack | Yes |
| Splash Resistant | No |
| Extra Features | UFS 3.1, Monster Touch Buttons |
Camera
| Rear Camera | 48 MP ƒ/1.79 (Main) 13 MP ƒ/2.46 (Telephoto) 13 MP ƒ/2.2 (Wide Angle) 2 MP ƒ/2.4 (Macro) Macro |
| Camera Sensor | Sony IMX582 |
| Auto Focus | Yes |
| Features | Digital Zoom, Auto Flash, Face detection, Touch to focus |
| Video Recording | 4K @ 60 fps UHD, 1080p @ 30/60 fps FHD |
| Flash | Yes, LED |
| Front Camera | 16 MP ƒ/2.45 (Main) |
| Front Video Recording | 1080p @ 30 fps FHD |
Technical
| OS | Android v10 |
| Chipset | Qualcomm Snapdragon 865 |
| CPU | 2.84 GHz, Octa Core Processor |
| Core Details | 1x2.84 GHz Kryo 585 & 3x2.42 GHz Kryo 585 & 4x1.8 GHz Kryo 585 |
| GPU | Adreno 650 |
| Java | No |
| Browser | Yes, supports HTML5 |
Multimedia
| Yes | |
| Music | AAC, AMR, MIDI, OGG, FLAC, WMA, WAV, APE, MP3 |
| Video | MP4, 3GP, AVI |
| FM Radio | No |
| Document Reader | Yes |
Battery
| Type | Non-Removable Battery |
| Size | 4440 mAh, Li-ion Battery |
| Fast Charging | Yes, 55W Super Flash Charge |
Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














